Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika

Wśród najbardziej męczących czynności kuchennych znajduje się niewątpliwie czyszczenie piekarnika. Usuwanie zaschniętych tłuszczu i brudu jest ogromnym wyzwaniem. Powodem jest oczywiście brak regularności w takich działaniach. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym czynność ta będzie o wiele łatwiejsza. Tak naprawdę wystarczające mogą okazać się para wodna oraz ocet. Przy takim zestawie każdy piekarnik może odzyskać dawny blask i nienaganny wygląd. Przy większych zanieczyszczeniach problem może być bardziej złożony, ale nie niemożliwy do rozwiązania.

Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika

Zastosowanie octu do czyszczenia piekarnika

Użycie octu do czyszczenia piekarnika jest powszechnie znane. Dodatkowo to sposób całkowicie bezpieczny dla środowiska. Najlepsze efekty osiąga się w przypadku systematycznego stosowania, wówczas o wiele łatwiej utrzymać czystość urządzeń i powierzchni w domu. Ocet do czyszczenia należy zmieszać z wodą w równych proporcjach – 50:50. Tak sporządzonym roztworem należy spryskać piekarnik i pozostawić na dosłownie kilka minut. Po tym czasie należy wytrzeć piekarnik wilgotną ściereczką.

Czyszczenie piekarnika parą wodą, sodą oraz solą

Trudniejsze do usunięcia zabrudzenia z piekarnika można usunąć za pomocą pary wodnej. Najlepiej sprawdzi się ona w urządzeniach z funkcją czyszczenia parowego. Wówczas do umieszczonego pojemnika wlewa się odpowiednią ilość wody. Na skutek uruchomionego programu wytwarza się para wodna. W zwykłych piekarnikach natomiast wystarczy wstawić do środka naczynie żaroodporne wypełnione wodą. W wyniku podgrzania powstanie również para wodna. W obu tych przypadkach przeciera się później piekarnik wilgotną ściereczką. W wielu domach do czyszczenia piekarników używa się również soli oraz sofy, które znajdują się w każdej kuchni. Sposób ten polega na obsypaniu zanieczyszczeń wskazanymi substancjami, po czym przemyć ściereczką namoczoną wodą i octem. W każdym z wymienionych sposobów przydaje się przede wszystkim systematyczność, aby nie dopuścić do nadmiernego zabrudzenia piekarnika.