Nauka i rozwój poprzez zabawę, czyli co warto kupić dziecku

Oferta zabawek i przeróżnych urządzeń dla dzieci jest obecnie ogromna, co wcale nie ułatwia dokonania wyboru. Śpiewając i tańczące lalki, kolorowe tablety i interaktywne roboty to tylko część oferty. Warto jednak popatrzeć poza to, co nasuwa się pierwszego na myśl i poszukać czegoś, co będzie miało także walor edukacyjny. Dzisiaj podpowiemy, co warto, spośród różnorodnych urządzeń i zabawek, kupić dziecku.

Do nauki i zabawy, czyli programowalne roboty

Roboty programowalne łączą zabawę z nauką, co sprawia, że są atrakcyjne i lubiane przez dzieci. Na rynku można znaleźć różne rodzaje robotów programowalnych dostosowanych do różnych grup wiekowych i poziomów zaawansowania. Poziomy różnią się sposobami kodowania, ale zawsze mają intuicyjne interfejsy w aplikacjach i pozwalają na określanie zachowań robota.

Dla młodszych dzieci dobrym prezentem będą te proste, z podstawowymi funkcjami. Dla starszych dzieci lepiej sprawdzą się roboty zaawansowane, które wymagają zakodowania z wykorzystaniem bardziej zaawansowanych komend. Jedne i drugie jednak mogą w prosty sposób zaprogramować swojego robota wedle własnych pomysłów, a przy okazji nauczyć się podstawowych zasad obowiązujących w procesie kodowania. Wśród najpopularniejszych robotów wyróżnia się LEGO Mindstorms i Ozobot.

Dla artystów

Zestawy do malowania, rysowania czy garncarstwa z pewnością ucieszą niejedną artystyczną duszę. Każdy z nich zawiera, w zależności od typu, podstawowe narzędzia do tworzenia obrazów czy pierwszych przedmiotów z gliny. Daje to bardzo dużo możliwości i pozwala na poszukiwanie ulubionej dziedziny artystycznej.

Obok tych tradycyjnych zestawów, warto rozważyć zakup pierwszego cyfrowego aparatu, gdy dziecko jest zainteresowane fotografią. Natomiast, gdy ma już własny telefon, to mini drukarka do telefonu do drukowania zdjęć będzie ciekawym rozwiązaniem. Mała, poręczna i prosta w obsłudze pozwoli od ręki otrzymać gotową i niezwykle klimatyczną fotografię. Co więcej, np. taka mini drukarka do zdjęć z telefonu firmy INSTAX  ma dedykowaną aplikację, w której można obrabiać zdjęcia. Urządzenie to dodatkowo wprowadzi małego artystę w świat cyfrowej obróbki grafik.

Nauka i rozwój poprzez zabawę, czyli co warto kupić dziecku

Dla młodych naukowców

Złożone i różnorodne zestawy do eksperymentów dzielą się na kilka grup, od typowo chemicznych, przez związane z biologią i fizyką, aż po połączenie ich wszystkich. Zawsze wyposażone w szczegółowe instrukcje, które pomagają dzieciom przeprowadzić eksperymenty i zrozumieć podstawy nauki, nie tylko bawią, ale także uczą. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą w szkole podstawowej.

Decydując się na taki zestaw nie trzeba martwić się o bezpieczeństwo, ponieważ producenci zapewniają odpowiednie środki ostrożności i materiały dopasowane do wieku. Ponadto, dołączone instrukcje wskazują młodym naukowcom, jak dbać o własne bezpieczeństwo w różnych sytuacjach.

Edukacyjne i kreatywne zabawki i urządzenia dla dzieci stanowią szeroką grupę produktów dedykowanych najmłodszym, wciąż mocno niedocenianą. Roboty do nauki kodowania, zestawy artystyczne czy te do eksperymentów, aparaty cyfrowe i mini drukarki do telefonu są po prostu świetnym sposobem na zaangażowanie najmłodszych w ciekawe i rozwijające aktywności. Warto więc, jeśli jeszcze nie mają takich urządzeń czy zabawek, podarować im jeden z nich, bo na pewno docenią taki prezent.