Pranie dywanów

Trzeba mieć świadomość, że nie każdy dywan możemy wyprać ręcznie. Warto w czasie zakupu dopytać sprzedawcę jaki rodzaj prania jest zalecany do danego rodzaju. Występują dywany, których nie wolno prać ręcznie. Ich czyszczenie wówczas należy oddać w ręce profesjonalnej firmy, oferującej specjalistyczne usługi prania dywanów. Przed podjęciem działań związanych z praniem należy przetestować dany środek w mniej widocznym miejscu tak, aby sprawdzić czy jest on odpowiedni do naszego dywanu i czy powoduje jakiekolwiek odbarwienia. Trzeba zawsze stosować detergenty zgodnie z instrukcją obsługi umieszczoną na opakowaniu.

Pranie dywanu za pomocą sody

Domowym sposobem czyszczenia dywanu jest posypanie brudnych włókien sodą oczyszczoną. Działanie to przyniesie lepsze rezultaty w momencie, gdy sodę zaaplikujemy okrężnymi ruchami przy użyciu czystej i suchej ściereczki bądź szczotki. Następnie należy pozostawić dywan na kilka godzin, a po ich upływie dokładnie odkurzyć. Soda ma zdolność do eliminowania zabrudzeń, nieprzyjemnych zapachów oraz ma działanie dezynfekujące. Przy jej pomocy można czyścić dywan zarówno na sucho, jak i na mokro.

Czyszczenie dywanów octem i solą

Kolejnym domowym sposobem na zabrudzenia dywanu jest roztwór wody z octem. Świeżo powstałe plamy na dywanie należy potraktować roztworem z 0,5 szklanki octu i litra wody. Zabrudzenia trzeba niwelować miękką szmatką. W czasie tego zabiegu najlepiej przewietrzyć przestrzeń i unikać chodzenia po dywanie, aż do czasu jego całkowitego wyschnięcia.

Na plamy z kawy czy herbaty czy też czerwonego wina najlepsza będzie sól kuchenna. Wystarczy delikatnie zmoczyć zabrudzone miejsce mokrą gąbką i posypać je solą. Sól należy pozostawić na 10 minut, a następnie trzeba ją odkurzyć. Dla bardziej trwałych zabrudzeń zaleca się zastosowanie pasty wykonanej z sody oczyszczonej, octu i wody. Należy ją pokryć aż do momentu wyschnięcia, a później dokładnie odkurzyć. Sól nadaje się także do czyszczenia frędzli dywanu.

Pranie dywanów

Pranie dywanu na sucho

Dywan można prać albo na sucho albo na mokro. W przypadku prania na sucho należy środek czyszczący rozsypać, odczekać, a następnie odkurzyć. Ta metoda gwarantuje, że dywan nie straci swych właściwości, ani kolorystyki. Pranie przy użyciu suchej piany powoduje, że czas schnięcia jest stosunkowo krótki, gdyż trwa zwykle do trzech godzin. Suchą pianę aplikuje się przy użyciu rąk bądź profesjonalnej maszyny, jeśli decydujemy się na usługę np. pranie dywanów kraków, co znajduje się w ofercie wielu firm, zapewniających tego typu działanie.

Pranie dywanu na mokro

To najbardziej tradycyjna i stara metoda czyszczenia dywanów. Nie jest jednak ona bez wad, gdyż po czyszczeniu dywan musi długo schnąć przez co narażony jest na rozwój pleśni, drobnoustrojów, różne odbarwienia i odkształcenia. Dywany typu shaggy charakteryzują się długim włosiem, co sprawia, że proces schnięcia się znacznie wydłuża. Pomieszczenie, w którym dywan ma schnąć musi mieć wysoką temperaturę oraz odpowiednie przewietrzenie.