Jak załatać dziurę w ścianie?

Możesz naprawiać małe wgniecenia i duże otwory. Istnieje kilka sposobów łatania dziur w ścianie. Naucz się łatać i naprawiać płyty gipsowo-kartonowe.

Podstawowe wskazówki

Zanim pójdziesz na zakupy, zastanów się nad kilkoma kwestiami. Zdecyduj, czy chcesz odświeżyć całą ścianę, czy po prostu załatać dziury. W przypadku małych dziur po gwoździach, bardzo pomocna może być miękka ściereczka. Jeśli łatasz dużą liczbę dziur, przed malowaniem pamiętaj o tynkowaniu. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy  wybierzesz półpołysk lub błyszczące wykończenie. Im wyższy połysk, tym większe różnice między łatką a otaczającą ścianą.

Podczas pracy z płytą gipsową noś koniecznie odzież ochronną, rękawice robocze, okulary i maskę przeciwpyłową.

 Jak załatać dziurę w ścianie?

Jak załatać małą dziurkę?

Zdejmij luźne szczątki z otworu. Zasłoń go lub wgnieć szybkoschnącą szpachelką. Wyrównaj poziom szpachli z powierzchnią suchej zabudowy. Pozostaw do wyschnięcia na 24 godziny lub zgodnie z zaleceniami producenta. Zamaluj.

Jak załatać niewielkie dziury?

W przypadku niewielkich otworów, np powstałych przez klamkę, wykonaj kilka prostych kroków. Umieść samoprzylepną siatkę na otworze. Użyj noża do płyt gipsowo-kartonowych. Pokryj dziurę lekką masą szpachlową w krzyżujący się wzór, wtapiają krawędzie tak, aby łączyły się ze ścianą. Aby wyrzeźbić krawędź, zwiększ nacisk i kąt na noża. W ten sposób dotrzesz do zewnętrznych krawędzi obszaru łatki.

Pozostaw łatkę do wyschnięcia i w razie potrzeby nałóż drugą warstwę mieszanki. Zamaluj.

 Jak załatać dziurę w ścianie?

Domowe sposoby

Chcesz szybko załatać dziurę po gwoździu? Wypróbuj jeden z domowych sposobów. Możesz wierzyć lub nie, ale pasta do zębów działa cuda. Pasta po wyschnięciu tworzy warstwę podobną do szpachelki. Wystarczy wycisnąć białą pastę (nie niebieski żel) do otworu i wygładzić ją dokładnie. Jeśli nie masz odpowiedniej pasty, możesz wykorzystać mydło. Po prostu zwilż powierzchnię wodą z mydłem, a następnie przetrzyj pasek nad płytką dziurą, aż się wypełni. Nie tylko znikną uszkodzenia, ale też ściany będą pachnieć cudownie.