Jak zamówić pale pod dom?

Budowa domu jest przedsięwzięciem wymagającym nie tylko sporych nakładów finansowych, ale również wiedzy i doświadczenia. Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór odpowiedniego posadowienia budynku. W tym zakresie pojawiają się różne rozwiązania – wiele osób decyduje się na dom na palach.

Domy na palach – jakie mają zalety?

Kluczową korzyścią wynikającą z postawienia domu na palach jest oszczędność pieniędzy. Nie ma bowiem w tym przypadku konieczności budowania kosztownych fundamentów, co nie tylko zmniejsza wydatki na całą inwestycję, ale także skraca czas jej realizacji. Domy na palach są funkcjonalne i ergonomiczne – dom można wybudować w naprawdę krótkim czasie, a przestrzeń zostaje maksymalnie zagospodarowana. Omawiana technologia jest o tyle atrakcyjna, że pozwala wznosić budynki na praktycznie wszystkich podłożach, włącznie np. z terenami podmokłymi. Nie sposób nie wspomnieć przy tej okazji o aspekcie ekologicznym – budowa domu na palach jest przyjazna dla naturalnego środowiska. 

Dom na palach – o czym trzeba pamiętać?

Decyzja o wyborze fundamentów ma kluczowe znaczenie dla stabilności całego budynku. Trzeba ja zatem bardzo dokładnie przemyśleć, ponieważ nieodpowiednie posadowienie domu oznacza bardzo poważne konsekwencje. Jeśli ktoś planuje wykorzystać pale pod dom jako jego posadowienie, musi przede wszystkim zlecić specjaliście wykonanie badań geotechnicznych. Dzięki temu można uzyskać cenne informacje na temat gruntów na danym obszarze. Zadanie geotechnika jest sprawdzenie gleby oraz jej jakości. Pozwoli to uniknąć błędów, których cena jest później wysoka, a także wybrać właściwe pale.

%IMIG%

Pale po dom – jakie są ich rodzaje?

Wyróżnia się następujące rodzaje pali fundamentowych:

  • Pale wiercone

Pale wiercone słyną głównie ze swojej wytrzymałości. Nie bez powodu zatem wykorzystywane są nawet na bardzo niestabilnych gruntach, zwłaszcza przy projektach charakteryzujących się dużym obciążeniem skupionym. Medal ma jednak drugą stronę, ponieważ trzeba się pozbyć dodatkowej warstwy urobku, co niekiedy bywa niezwykle problematyczne.

  • Pale przemieszczeniowe

Pale przemieszczeniowe są często wybierane przy budowie domów na palach. Ich montaż jest stosunkowo cichy, nie spowodowuje też silnych wibracji. Jest to poza tym rozwiązanie tańsze niż pale wiercone, nie powstaje przy tym dodatkowa warstwa urobku, z którą nie wiadomo co później zrobić. Ponadto inwestycja realizacja inwestycji przy zastosowaniu pali przemieszczeniowych nie zajmuje wiele czasu.

  • Pale wbijane

Wbijane pale pod dom polecane są w szczególności przy niestabilnych gruntach. Ich montaż przebiega szybko i sprawnie. To gwarancja dobrej nośności całej konstrukcji. Nie ma tu też kłopotu w postaci urobku. Trzeba liczyć się z tym, że pale wbijane nie nadają się na tereny częściowo zabudowane.

Jak zamówić pale pod dom?

Dom na palach – postaw na indywidualny projekt

Każdy, komu marzy się dom na palach, musi wybrać pomiędzy gotowym projektem a projektem przystosowanym do indywidualnych potrzeb. Obie te opcje mają swoje plusy i minusy.