Jak wykonać renowację elewacji?

Elewacja jest wizytówką każdego domu. Warto więc poświęcić czas oraz pieniądze na utrzymanie jej w dobrej kondycji - zwłaszcza jeśli przymierzasz się do sprzedaży swojego domu. Oto kilka porad, jak można szybko i skutecznie odświeżyć wygląd elewacji.

Dlaczego warto dbać o elewację budynku?

Elewacja jest wizytówką każdego domu, a czasem nawet wyznacznikiem jego wartości. Źle wyglądająca fasada może być odrzucająca dla potencjalnych nabywców. Z drugiej jednak strony, jeśli zachwyca ona swoim wyglądem, to może przyciągać chętnych - podwyższając wartość nieruchomości.

Utrzymanie elewacji w dobrej kondycji nie jest jednak proste. Jest ona narażona na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych i ulega ciągłej degradacji, dlatego należy ją często konserwować. Jak to robić mądrze?

Jak wykonać renowację elewacji?

Usuwanie uszkodzonych elementów i malowanie

Pierwszym krokiem w przygotowaniu elewacji do renowacji jest usunięcie starej farby za pomocą skrobaka lub szlifierki ręcznej. Czynność ta jest bardzo czasochłonna i pracochłonna, ale konieczna, jeśli chce się uzyskać schludny efekt.

Następnie należy usunąć brud i kurz - w tym celu wystarczy umyć elewację czystą wodą przy użyciu gąbki lub szczotki do czyszczenia. Gdy wszystko wyschnie, należy dokładnie sprawdzić, czy w tynku nie ma pęknięć lub innych ubytków i wypełnić je zaprawą lub specjalnymi szpachlówkami - zapewni to gładką powierzchnię do dalszych prac. Po tym można przystąpić do malowania elewacji. To zadanie najlepiej wykonać przy pomocy agregatora do malowania - urządzenia, bez którego nie odbędzie się żadna budowa. Jest ono dużo wydajniejsze niż pędzle i wałki, a przy tym zapewnia równomierne nałożenie mieszanki farby na daną powierzchnię.

Czyszczenie elewacji przy pomocy myjki ciśnieniowej

Jeśli nie chcemy angażować środków na malowanie całej elewacji, można postawić na coś prostszego, a często równie skutecznego. Użycie elewacji przy pomocy myjki ciśnieniowej doskonale sprawdzi się w przypadku nowych domów, gdzie wystarczy jedynie odświeżyć wygląd fasady.

Myjki ciśnieniowe doskonale nadają się do czyszczenia elewacji z cegły i kamienia, ponieważ mogą usunąć brud i inne zanieczyszczenia, zapobiegając jednocześnie uszkodzeniu farby. Za pomocą myjki ciśnieniowej można czyścić elewację etapami.

Co ważne, zakup takiej myjki nie jest wielki wydatkiem. Dobrej jakości sprzęt można nabyć już za kilkaset złotych, a przy jego pomocy wyczyścisz nie tylko elewację, ale również ogrodzenie oraz kostkę brukową. Doskonale sprawdzi się ona również w trakcie budowy.