Zakup fotela – czym się kierować przy wyborze?

Fotele są nieodłącznym elementem naszej codzienności. Korzystamy z nich zarówno w przestrzeni prywatnej, jak i publicznej – czyli w domu, pracy oraz wszędzie tam, gdzie potrzebne są meble, na których można wygodnie usiąść. Co istotne, oferta tego typu produktów jest niezwykle szeroka, zarówno pod kątem designerskim, jak i praktycznym. I to niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z fotelem biurowym, czy fotelem wypoczynkowym. Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze konkretnego fotela?

Fotele – design a wygoda użytkowania

Jedną z pierwszych rzeczy, na które zwracamy uwagę przy zakupie fotela, jest jego design. Jakby nie było, przeważnie kupujemy oczami. Poza tym chcemy, aby nasz zakup skomponował się z pozostałym wyposażeniem. Na szczęście, tak jak w przypadku innego rodzaju mebli, tak i w przypadku foteli do wyboru mamy olbrzymi wachlarz wzornictwa – od nowoczesnego począwszy, poprzez efektowne style glamour, vintage, art deco czy rustykalne, na klasycznym czy minimalistycznym wzornictwie skończywszy. Jak widać, przekrój designerski jest niezwykle szeroki i bez problemu znajdziemy coś, co będzie pasować do danego wnętrza.

Warto jednak przy zakupie fotela patrzeć nie tylko na jego wygląd, ale także wygodę jego użytkowania. Bo jeśli ma być to mebel stricte wypoczynkowy, to jednak pasowałoby, aby był dla nas komfortowy. Tutaj warto dokładnie przemyśleć rozmiar fotela, rodzaj jego wypełnienia, kształt oparcia i siedziska oraz jego szerokość – gdzie przyjmuje się, że wygodne fotele powinny mieć nie mniejszą szerokość siedziska niż 50 cm.

Podobnie jest w przypadku foteli biurowych. Tutaj obok wyglądu warto zwrócić uwagę również na to, czy będzie on odpowiedni do wielogodzinnej pracy. W tym przypadku świetnie sprawdzają się biurowe fotele ergonomiczne.

Zakup fotela – czym się kierować przy wyborze?

Materiał wykończenia

Kolejnym ważnym elementem jest tapicerka, czyli materiał wykończenia fotela. Tutaj trzeba zastanowić się nad tym, w jaki sposób i przez kogo będzie użytkowany fotel. Jeśli ma być to fotel wypoczynkowy do domu, który będzie użytkowany również przez dzieci, to warto zdecydować się na obicie wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Czyli takie, które można prać czy odkurzać. Jeszcze bardziej jest to wskazane, jeśli w domu mamy czworonożnych pupili. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzają się tkaniny obiciowe.

Jeśli jednak chcemy postawić na elegancję, to świetnym wyborem będzie ekoskóra lub welur, które są obecnie niezwykle modne i właśnie takie tapicerki oferuje wielu producentów stylowych mebli wypoczynkowych, nie tylko foteli, ale także sof, kanap czy narożników.

Jakość wykonania foteli

Ostatnią ważną kwestią przy wyborze fotela jest jakość jego wykonania, która wpływa na jego wytrzymałość. Tutaj warto kierować się opiniami na temat konkretnych producentów. Dobrym sposobem na zapoznanie się z nimi jest zakup foteli w sklepie internetowym (więcej na ten temat dowiesz się na https://housemodern.pl/fotele-sklep-internetowy.html). To jednak nie wszystko! O jakości mebli świadczy również gwarancja producenta. Jeśli wynosi ona kilka lat, to możemy być raczej pewni tego, że fotel będzie nam służył długo.