Jak wykonać dach płaski?

Dachy płaskie są stosowane w nowoczesnych domach na całym świecie, mimo to nie zawsze dobrze się kojarzą w Polsce. Warto jednak spojrzeć nieco przychylniej na to rozwiązanie konstrukcyjne, gdyż wiąże się z co najmniej kilkoma zaletami. Nazwa może być nieco myląca, ponieważ dach nie jest całkowicie płaski, ponieważ ma spadki o nachyleniu zazwyczaj do około 11 stopni. Są kierowane na dwa sposoby – na zewnątrz budynku, lub do jego wnętrza, jeżeli spadek jest mniejszy – wówczas niezbędne jest zastosowanie lepszej jakości izolacji przeciwwodnych.

Ogólna charakterystyka dachu płaskiego

Przy wyborze dachu płaskiego należy mieć na uwadze fakt, że większy spadek jest o wiele bardziej korzystny, ponieważ woda pochodząca z opadów deszczu nie zalega, jest odpowiednio szybko odprowadzana. W zimie również jest to bardziej bezpieczne rozwiązanie, gdyż zagrożeniem nie jest zalegający śnieg w tym czasie, dach płaski łączy ze sobą pod względem konstrukcyjnym strop i dach, jest coraz częściej wybierany przez osoby planujące budowę domu od podstaw. Na korzyści z takiego rozwiązania wskazuje również jedna z firm specjalizujących się w dziedzinie współczesnego budownictwa – Suez.  Wśród najważniejszych zalet płaskich dachów znajdują się lepsze możliwości zagospodarowania całej przestrzeni, jeśli chodzi o górną kondygnację. W przypadkach małych działek, ciekawym rozwiązaniem jest urządzenie ogrodu na dachu, taka przestrzeń stanowi ciekawe miejsce wypoczynku dla całej rodziny. Jeżeli chodzi o podział, dachy płaskie dzielimy na wentylowane i niewentylowane, z czego ten pierwszy jest o wiele bardziej popularny. W tym przypadku nośnym elementem całej konstrukcji jest strop, podstawą pokrycia jest natomiast drewno lub metal. Samo pokrycie dachowe musi mieć zachowaną całkowitą szczelność, do tego celu idealnie nadaje się papa bitumiczna. Jest układana warstwowo, ponadto zostawia się wolną przestrzeń między pokryciem, a ociepleniem dachu. Aby wilgoć mogła być odprowadzana, montuje się specjalne otwory wentylacyjne, których zadaniem jest zapobieganie gromadzenia się nadmiaru wody. Co ważne, wspomniane otwory muszą być właściwie zabezpieczone, najlepiej specjalnie dedykowaną do tego siatką.

Jak wykonać dach płaski?

Charakterystyka stropodachów niewentylowanych

Niezbędne przy każdego rodzaju dachach jest należyte ocieplenie stropu, tak samo jest w przypadku płaskich dachów. Do tego celu stosuje się styropian lub wełnę mineralną – oczywiście konieczne jest wykorzystanie elementów najwyższej jakości, by efekt był jak najlepszy. Wcześniej wspomniany drugi rodzaj płaskiego dachu – niewentylowany – ma nieco inne cechy charakterystyczne, ma znacznie mniejszy spadek. Strop jest wykonany ze zwykłej żelbetowej płyty nośnej, a wszystkie warstwy są do siebie przylegające. Ogólnie rzecz biorąc niewentylowane dachy płaskie są łatwe w wykonaniu, jednak ich podstawową wadą jest możliwość gromadzenia się wilgoci pod pokryciem. Zniwelować ten problem mogą jedynie małe kanaliki w warstwie podkładowej, dlatego warto rozważyć wdrożenie takiego rozwiązania.