Jakie rozróżniamy rodzaje mat akustycznych?

Dobra akustyka w pomieszczeniach jest czynnikiem, który bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie, a także zdrowie. Nawet o tym nie wiemy, ale przedzierające się przez miejsca, w których przebywamy dźwięki, podświadomie powodują u nas różnego rodzaju bóle głowy, a także obniżają kondycję naszych uszu. Człowiek sam w sobie może dostrzec zmianę w swoim słuchu dopiero po upływie kilku lat, jednak te części ciała z dnia na dzień muszą mierzyć się ze szkodliwymi pogłosami i próbować z nimi walczyć. 

W celu redukcji hałasu w pomieszczeniach, na wewnętrznych ścianach budynków klei się maty akustyczne, które skutecznie rozbijają szkodliwe fale dźwiękowe, uniemożliwiając ich odbijanie się od siebie. Ich rodzajów jest jednak sporo i nie każdy będzie pasował pod konkretne miejsca. 

Maty z żywicy melaminowej 

Pianka akustyczna stworzona z żywicy melaminowej świetnie sprawdzi się jako wyciszenie właśnie na wewnętrznych ścianach budynków. Do jej zalet zdecydowanie należy odporność na gwałtowne zmiany temperatur, przez co może być klejona w takich miejscach, jak hale przemysłowe. Tam w procesie produkcji stosunkowo często mamy do czynienia z różnymi temperaturami i najprostsze wyciszenia po prostu nie dałyby sobie rady.  

Ponadto, materiał ten jest również odporny na środki chemiczne, co jest jego dodatkową zaletą i również przyda się w przypadku stosowania ich w halach, w których takie substancje często występują.  

Maty stworzone z tego materiału występują w kilku kształtach. Do hal często stosuje się kształty “sandwich”, czyli zwykłe płaskie maty. Do wyciszania pogłosu w salach konferencyjnych czy wykładowych z reguły montowane są maty o kształcie ostrosłupa. Pomaga to w dużej mierze w rozbijaniu dźwięku i likwidacji denerwującego podczas rozmowy echa. W przemyśle kolejowym i szynowym korzysta się natomiast z wyciszenia zawierającego “rowki”, które służą do odprowadzania wody.  

Jakie rozróżniamy rodzaje mat akustycznych?  

Maty z bitumu i poliuretanu 

Na wstępie warto zaznaczyć, że wyróżniamy dwa rodzaje hałasu. Pierwszy z nich powstaje na skutek drgań, a drugi jest określany jako dźwięk powietrzny. Do likwidacji drgań najczęściej stosuje się właśnie materiały bitumiczne, a do dźwięków powietrznych – poliuretan. 

Na rynku posiadamy natomiast wersje wyciszenia, w której występują dwie warstwy – bitumiczna oraz poliuretanowa. Te materiały stosujemy głównie do wyciszania maszyn przemysłowych, które wytwarzają zarówno jedne, jak i drugie typy dźwięków. Maty te przydatne są również w kabinach służących do sterowania maszynami, gdyż w ten sposób zapewnią komfort pracy operatorowi.  

Warto dodać, aby nie stosować ich na zewnątrz budynków, gdyż nie są one odporne na oddziaływanie różnych warunków atmosferycznych. 

Maty z włókien poliestrowych 

Z włókien poliestrowych powstaje znakomita mata akustyczna, której zastosowań jest wiele i są one różnorodne. Tym materiałem nie zaleca się obklejania ścian, gdyż od tego mamy już wcześniejsze rodzaje. Jest on niemal odporny na wszystko począwszy od warunków panujących na zewnątrz, kończąc na benzynie, oleju, a także promieniowaniu UV. 

Stosowana jest również do swego rodzaju izolacji termicznych, gdyż doskonale trzyma ciepło. Z reguły wycisza się nią różnego rodzaju maszyny, takie jak sprężarki, jednak często możemy je spotkać nawet w różnych artykułach RTV AGD.