5 najczęstszych usterek samochodowych, które mogą nam się przydarzyć podczas zimy.

Zima to niezbyt przyjemny okres dla kierowców i ich samochodów. Na usterki, które podczas zimy pojawiają się w samochodach maja wpływ takie czynniki jak np.: ujemne temperatury, sól na drodze, śnieg, ślizga nawierzchnia. Elementy, które mogą ulec uszkodzeniu podczas zimowych podróży to w szczególności: zawieszenie, koła i felgi, karoseria, akumulator, rozrusznik.

Zawieszenie.

Dziurawe drogi i nieostrożna jazda w połączeniu z zimowymi warunkami mogą w prosty sposób spowodować problemy z zawieszeniem i układem kierowniczym. Wystarczy, że przez przypadek wjedziemy samochodem na zasypany śniegiem krawężnik czy dziurę. Usterki związane z zawieszeniem oraz układem kierowniczym mogą być prze jakiś czas niezauważalne dla kierowców, ale po zimie warto skontrolować ich kondycje.

Koła i felgi.

Z tego samego powodu w grupie ryzyka znajdują się także koła i felgi. Wygięte felgi, rozregulowana geometria czy też uszkodzone opony to częste usterki występujące podczas chłodniejszych miesięcy. O tej porze roku warto również pamiętać o kontroli ciśnienia w kołach, ponieważ ujemne temperatury wpływają na obniżenie ciśnienia. Tego rodzaju kontrola jest bardzo ważna, ponieważ ciśnienie ma duży wpływ na przyczepność kół czy też na drogę hamowania.

5 najczęstszych usterek samochodowych, które mogą nam się przydarzyć podczas zimy.

Karoseria.

Na skutek odśnieżania, na drogach często pojawiają się małe kamienie i żwir, które w prosty sposób mogą prowadzić do uszkodzenia karoserii. W celu uniknięcia tego rodzaju problemów należy zabezpieczyć karoserie poprzez nałożenie twardego wosku.

Akumulator.

Zimą wiele osób ma problemy z akumulatorem, przyczyniają się do tego niskie temperatury i wilgoć. Aby urządzenie znów sprawnie działało najczęściej wystarczy naładować akumulator. W sytuacji, gdy akumulator rozładowuje się bardzo często należy pomyśleć o nowej baterii.

Rozrusznik.

Rozrusznik silnika to urządzenie, które jest wyjątkowo wrażliwe na niskie temperatury i wilgoć. Jest on w sposób bezpośredni powiązany z akumulatorem. Jeżeli zimą podczas uruchamiania silnika zaobserwujemy zgrzyt i trzaski to z pewnością powinniśmy odwiedzić mechanika, ponieważ może oznaczać to początek problemów z rozrusznikiem.