Jak przygotować przyjęcie urodzinowe?

Świętowanie urodzin to popularna, znana od lat tradycja. Swoje przyjęcia mają już roczne dzieci, a ze szczególną pompą obchodzi się te okrągłe jubileusze. Zarówno wielka impreza, jak i kameralne spotkanie w gronie najbliższych osób wymaga przygotowań. Co trzeba zrobić, aby przyjęcie urodzinowe było naprawdę udane?

Lista gości i zaproszenia

Urodzinowe przyjęcie należy planować z wyprzedzeniem. Jeśli ten szczególny dzień wypada na środek tygodnia, warto imprezę przenieść na najbliższy weekend, ponieważ wtedy większość gości będzie mieć wolne, czyli można posiedzieć dłużej, a całonocne szaleństwa bez problemu da się odespać kolejnego dnia.

Data urodzin nie jest dla gości zaskoczeniem, niemniej wypada ich poinformować o planowanym przyjęciu przynajmniej na kilka dni wcześniej, tak by mogli oni odpowiednio się przygotować. W zaproszeniu powinno się zaznaczyć, jaki charakter będzie mieć impreza, co pozwoli dopasować gościom odpowiedni do okazji strój.

Jak przygotować przyjęcie urodzinowe?

Tort urodzinowy

Niezbędnym elementem każdego przyjęcia urodzinowego jest oczywiście tort. Można go upiec samodzielnie albo zamówić w cukierni, trzeba jednak pamiętać, że tego typu wypieki powinny być przechowywane w lodówce, więc jeśli nie ma się odpowiednich warunków, to lepiej nie zamawiać wielkich, piętrowych tortów, chyba że zostanie on dostarczony na krótko przed rozpoczęciem imprezy.

Do serwowania tortu gościom można wykorzystać specjalne, jednorazowe zestawy urodzinowe – to komplet papierowych, ozdobnych talerzyków, które sprawdzą się także przy pozostałych posiłkach. Papierowa zastawa jest bardzo praktyczna i rozwiązuje problem braku jednolitej zastawy stołowej, a dostępne w sklepach komplety wyglądają na tyle atrakcyjnie, że pasować będą także na eleganckie przyjęcia.

Atrakcyjne menu

Tort to trochę za mało, by zaspokoić apetyt gości. Impreza urodzinowa zwykle ma nieoficjalny charakter, dlatego zamiast siedzenia przy stole i formalnego obiadu zdecydowanie lepszym pomysłem będą szybkie przekąski, po które goście mogą sięgnąć w każdej chwili. Przekąski powinny być zróżnicowane i warto przy ich szykowaniu uwzględnić gusta zaproszonych osób.

Zawsze sprawdzą się popularne koreczki, deska serów, kawałki świeżych owoców, wędliny, do tego można dołożyć wymyślne tartinki, roladki, kieszonki z ciasta francuskiego, mini kanapeczki oraz smaczne sosy.

Jak przygotować przyjęcie urodzinowe?

Oryginalna dekoracja

Nie tylko dzieci lubią przyjęcia podkreślone efektowną oprawą. Urodzinowa impreza może mieć temat przewodni i właśnie po tym kątem dobierane są wszystkie akcesoria, ciekawym pomysłem jest także trzymanie się jednego, dominującego koloru.

Pokój, w którym odbywa się impreza, warto przyozdobić banerem z życzeniami i dekoracyjnymi girlandami. Świetne wrażenie zrobią dmuchane ozdoby, jak balony na 25-te urodziny, balony w kształcie gwiazdek i serduszek, balony z konfetti, metalizowane albo w eleganckich, matowych odcieniach. Dekoracje urodzinowe nie są drogie, a wiele z nich, jak papierowe kule, serpentyny czy połyskujące korony można z powodzeniem wykorzystać przy innych okazjach.