Jak skutecznie radzić sobie ze stresem?

Stres jest nieodłącznym towarzyszem życia każdego człowieka. Pojawia się w każdej sytuacji, w której nie czujemy się pewnie i obawiamy się jej finału. Jego występowanie może być hamulcem dalszego rozwoju oraz negatywnie wpływać na nasze codzienne życie i funkcjonowanie. Warto więc dowiedzieć się, jak reagować na stres i przeciwdziałać jego negatywnym następstwom, aby nie zdominowały one naszego życia.

Czym jest stres i skąd się bierze?

Stres jest charakterystyczną reakcją organizmu w odpowiedzi na wydarzenia, które zakłócają jego równowagę, obciążają lub przekraczają możliwości radzenia sobie z nimi. Stres może przybierać różne natężenie – od lekkiego niepokoju i strachu, a kończąc na silnej, blokującej dalsze działania reakcji organizmu. Co ciekawe, stres nie zawsze wiąże się z negatywnymi wydarzeniami – towarzyszy nam także podczas takich wydarzeń, jak np. rozmowa o pracę, randka, a także ślub.

Stres pomimo swoich negatywnych konotacji, pełni bardzo istotną rolę w naszym życiu. Jest to naturalna, pierwotna reakcja organizmu na nieznane wydarzenia, które mogą wiązać się z niebezpieczeństwem. Jest ona nieodłącznie związana z reakcją walki/ucieczki, która miała chronić życie naszych praprzodków narażonych na ataki dzikiej zwierzyny, wrogów i innych zagrażających ich życiu czynników.

Jak skutecznie radzić sobie ze stresem?

Jak na co dzień walczyć ze stresem?

Umiejętność radzenia sobie ze stresem polega na niedoprowadzaniu do sytuacji, w których przez strach nie będziemy mogli dalej się rozwijać. Przede wszystkim warto uwierzyć w siebie i swoje możliwości oraz uważnie śledzić każdą negatywną myśl, która może poddawać je pod wątpliwość. Pomocna jest racjonalizacja oraz mówienie sobie, że poradzimy sobie i damy radę rozwiązać daną sytuację.

Do nowych wydarzeń warto podejść, jak do wyzwania – jeśli wszystko się uda to świetnie, a jeśli nie, spróbujemy drugi raz lub znajdziemy inne, być może lepsze rozwiązanie. Na porażce świat się nie kończy i nie warto tracić energii na rozpamiętywanie życiowych klęsk, lecz poświęcić ją pracy nad sobą i swoimi dążeniami. W walce ze stresem pomocne są także techniki relaksacyjne oraz aktywność fizyczna.