Jakie pokrycie dachowe wybrać dla swojego dachu?
Nie można się nie zgodzić, że dach jest jednym z najbardziej widocznych elementów naszych posiadłości. Niejednokrotnie przed rozpoczęciem budowy swojego nowego miejsca zamieszkania, każdy z nas jeździł po okolicy szukając inspiracji. Najbardziej widocznymi z perspektywy drogi częściami budowli są okna, kolor elewacji oraz głównie dach.
Pokrycia dachowe występują na rynku w bardzo wielu odmianach. Często czynnikiem w kwestii wyboru są również własności konstrukcji dachowej i nie zawsze możemy pozwolić sobie na wszystko, co nam się podoba. Na szczęście w przypadku niemożliwości nabycia niektórych pokryć ze względów wytrzymałościowych, istnieje jeszcze sporo ciekawych alternatyw.
Stare, sprawdzone dachówki
Dachówka jest pokryciem, które od wielu wieków występuje już na czubkach budowli. Kojarzona była ona jednak z bogatszym typem budownictwa i nie można było jej spotkać w uboższych posiadłościach. Aktualnie nie jest ona już trudno dostępna i niemal każdy może mieć ją na swoim dachu. Rozróżniamy dwa materiały, z których tworzy się dachówki. Pierwszą z nich jest dachówka ceramiczna, a drugą betonowa. Zarówno jedna, jak i druga tworzona jest w formie małych “cegiełek”, które pojedynczo trzeba układać na dachu.
Do ich zdecydowanych zalet należy bardzo dobra szczelność, izolacja akustyczna, a także trwałość, gdyż pokrycia te z pewnością posłużą na bardzo długo. Ze względu na wszystkie te cechy, ten typ pokrycia jest stosunkowo drogi nie tylko w kwestii cen za metraż, ale również konieczne do jego zastosowania jest wzmocnienie konstrukcji więźby.
Pokrycia blaszane
Blaszane dachy są coraz częściej stosowane w nowoczesnych domach. Inwestorzy decydują się właśnie na blachę ze względu na trwałość, zbliżony do dachówek design, a także bardzo dobre właściwości w stosunkowo niskiej cenie. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z blachodachówką, blachą płaską czy trapezową, to jakość wykonania ich wszystkich jest na ten moment bardzo do siebie zbliżona i każdy z pewnością dobierze wzór idealny dla swojego domu.
Do plusów tego typu pokryć należy transport oraz prostota montażu. Blachodachówki przyjeżdżają do nas na standardowych paletach w formie arkuszy. Arkusze te możemy dowolnie ciąć, giąć oraz w przypadku dużej powierzchni, kłaść całe.
Ponadto, tanie blachy trapezowe znajdują swoje zastosowanie nie tylko na dachach domów czy garaży, lecz również często pełnią funkcję elewacji w różnego rodzaju halach produkcyjnych czy magazynach.
Papa i gonty bitumiczne
Do zdecydowanych pokryć lekkich zaliczyć możemy materiały bitumiczne. Gonty oraz papy świetnie sprawdzą się na różnego rodzaju mniejszych domach bądź domkach letniskowych. Materiały te również świetnie zapobiegają przed przeciekaniem i hałasem, jednak nie są w stanie zagwarantować nam izolacji cieplnej.
Gonty i papy bitumiczne kładziemy głównie jako warstwę zewnętrzną, natomiast pod nią umieszczana powinna zostać jeszcze papa podkładowa. Częściej od pap stosowane są jednak gonty, a to głównie ze względu na wygląd imitujący drewniane łupki.