Jak prawidłowo ułożyć panele podłogowe?

W dzisiejszych czasach wiele osób coraz to chętniej decyduje się na samodzielne wykonanie niektórych prac remontowych bądź wykończeniowych. Do takich czynności należy miedzy innymi montaż paneli podłogowych. W tym przypadku wystarczą nam, bowiem zwykłe umiejętności majsterkowicza, co ważne do ułożenia paneli nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych sprzętów.

O czym należy pamiętać podczas samodzielnego montowania paneli podłogowych?

Aby wilgotność paneli wyrównała się z wilgotnością pomieszczenia panele należy pozostawić na kilka dni w pomieszczeniu, w którym mamy zamiar je zakładać. Montaż nie jest dość skomplikowany, na początek należy właściwie przygotować podłoże. Powinno być ono przede wszystkim suche, równe, czyste i mocne. Mniejsze nierówności wystarczy zaszpachlować lub zeszlifować. Na odpowiednio przygotowane podłoże rozkładamy izolacje przeciwwilgociową wykonana z foli paroizolacyjnej, a następnie podkład wygłuszający. Pamiętajmy również, że w pomieszczeniu, w którym zamierzamy montować panele musi zostać zachowana odpowiednia temperatura. Powinna ona wynosić, co najmniej 12° Celsjusza. Istotna jest również wilgotność powietrza, która podczas montażu nie może przekraczać 60%.

Jak prawidłowo ułożyć panele podłogowe?

Jak w prawidłowy sposób układać posadzkę wykonaną z paneli podłogowych?

Panele należy układać prostopadle do okna. Łączy się je ze sobą poprzez umieszczenie pióra we wpuście. Po zamontowaniu rzędu, całość należy dobić klockiem. Pamiętajmy również o tym, aby pomiędzy ścianą, a panelami umieścić kliny dystansowe, umożliwią one, bowiem zachowanie tak zwanych szczelin dylatacyjnych. Jest to bardzo ważne, ponieważ panele pod wpływem temperatury i wilgoci mogą nieznacznie zmienić swoje wymiary. Szczelina dylatacyjne powinna mieć szerokość od 5 do 10 mm. Na sam koniec po zamontowaniu wszystkich paneli należy usunąć kliny, a powstałe szczeliny zasłonić listwami przypodłogowymi. Bardzo ważne jest prawidłowe wykonanie listew przyściennych. Należy zamontować je do ściany, a nie do posadzki wykonanej z paneli.