Jak uszyć firankę?

Dekoracje okien są ważnym elementem każdego wnętrza. Dzięki nim można łatwo zmienić wystrój pomieszczenia. Mała firanka, inaczej zazdrostka, może być uroczym dodatkiem. Możesz ją uszyć sama.

Jak uszyć firankę?

Czego potrzebujesz?

Do uszycia firanki będziesz potrzebować:

  • woal,
  • nici,
  • nożyczki,
  • bawełnianą tkaninę,
  • szpilki,
  • igła,
  • maszyna do szycia,
  • pręt do zazdrostki,
  • lamówka,
  • żelazko.

Jak uszyć firankę?

Krok po kroku

Najpierw dokładnie zmierz okno. Sprawdź, jaka jest szerokość pomiędzy ramami oknami. Krótko mówiąc, musisz sprawdzić, jaka jest szerokość pojedynczej szyby. Do otrzymanego wyniku dolicz koniecznie po 1 cm z każdej strony materiału na zakładkę. Wtedy zazdrostka będzie szersza od szyby w oknie. Musisz też doliczyć po 1 cm na zakładkę na odpowiednie podwinięcie i obszycie Twojego materiału. Następnie wytnij precyzyjnie z tkaniny 2 prostokąty. Powinny mieć tę samą długość, odpowiednią do Twojego okna. Jeśli chodzi o wysokość, możesz przyjąć 35 cm na całość.

Wykrój teraz część z woalu. Pamiętaj, by długość pomnożyć razy 2. Wtedy z części woalowej zrobisz eleganckie falbanki.

Później na jedną dłuższą część zazdrostki wszyj lamówkę. Składaj ją dokładnie w pół kawałek po kawałku. Następnie włóż woal pomiędzy i przypnij starannie szpilkami. Pamiętaj, aby po każdym przypięciu zaprasować żelazkiem. Wtedy będzie się dobrze układać. Teraz musisz pofastrygować lamówkę, wyciągnij szpilki i wszyj je w górnej części.

Boki woalu obrzuć na maszynie. Wówczas nie będą się strzępić. Zagnij je do przodu i przeszyj. Dzięki temu wykończysz woal po bokach.

Na chwilę możesz odłożyć woal na bok. Zajmij się teraz przygotowanymi wcześniej kawałkami bawełnianej tkaniny. Zagnij w każdym z dwóch kawałków po 1 cm materiału do spodu. Następnie je zaprasuj. Pamiętaj, aby wkładać je pomiędzy woal. W ten sposób zrobisz zakładki. Rób to analogicznie do przypinania firanki na karnisz. Na samym początku przypnij dwa końce woalu do dwóch końców bawełny. Później przypnij środek. Teraz w każdej z otrzymanych dwóch części przypnij środek. Do chwili, kiedy odległość będzie tak mała, że pozostałą część możesz równo przypiąć. Na koniec podwiń do środka boki bawełny i poszpilkuj.

W kolejnym kroku możesz obszyć prostym ściegiem. Wcześniej pofastryguj.

W ostatnim kroku zajmij się górną częścią bawełny. Podwiń ją do środka i w tych samych odległościach. Wkładaj pomiędzy materiały, pociętą starannie na kawałki i zagiętą w pół lamówkę. W ten sposób powstaną małe tunele, idealne do zawieszenia zazdrostki. Wszystko dokładnie zszyj. Poobcinaj wszystkie wystające nitki, ładnie przeprasuj i możesz zawieszać. Zazdrostki są gotowe i możesz teraz się nimi pochwalić.