Ubranka do chrztu - jakie wybrać?

Chrzest Święty to wydarzenie ogromnej wagi, które jest poprzedzone wieloma przygotowaniami duchowymi. Po dopełnieniu wszystkich formalności, zarezerwowaniu lokalu, w którym goście zjedzą posiłek, pozostaje kwestia doboru ubranka dla maleństwa. Tak podniosła chwila wymaga odświętnego charakteru garderoby – zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki. Zasadniczo nie ma konkretnych zasad, których trzeba przestrzegać, jednak przyjęło się, że wskazana jest elegancja.

Ubranka do chrztu - jakie wybrać?

Zasady doboru ubrania na chrzest

Nie ma z góry określonego wieku, w którym rodzice powinni ochrzcić swoje dziecko, jest to w pełni kwestia indywidualna. Zazwyczaj ma to miejsce około 3-4 miesiąca życia, wówczas o wiele łatwiej znoszą całą ceremonię, przez większość mszy śpią. Nieco gorzej wygląda to w przypadku starszych pociech, które uciekają, wyrywają się z rąk rodziców i chrzestnych, nudzą się i szukają rozrywek. Bez względu na wiek dziecka, należy być przygotowanym na każdą ewentualność i przed zakupem ubranka wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkich oczywiście pora roku i panująca na zewnątrz temperatura – zimą należy ubrać dziecko ciepło, strój do chrztu składa się wówczas z kilku ubranek. Istotne są także warunki w kościele, duże, ceglane i nieogrzewane wnętrza świątyń są często spotykane. Z całą pewnością nie warto kompletować ubranek zbyt wcześnie, dzieci szybko rosną i w dniu ceremonii może okazać się, że ubranka są za ciasne. Cierpi na tym przede wszystkim komfort maluszka i wygląda to nieestetycznie. Fakt, że ubranka do chrztu powinny być odświętne, nie wyklucza ich zastosowania w przyszłości. Dlatego decydując się na droższą garderobę, powinno wybrać się fason, który sprawdzi się na inną uroczystość – na przykład święta. Ostatnim aspektem jest wygoda dziecka, żadne elementy ubranka nie mogą krępować ruchów. Prowadzi do zazwyczaj do zdenerwowania maluszka, czemu może dać zdecydowany i głośny sprzeciw.

Ubranko do chrztu dla dziewczynki i chłopca

Zdecydowana większość rodziców stawia na biały kolor ubranka do chrztu, zwłaszcza dla dziewczynek, kolor ten jest symbolem niewinności i czystości. Nie mniej jednak nie ma obowiązku zakupu wyłącznie takiego koloru, modny jest również ecru, pudrowy róż, delikatny beż oraz odcienie szarości. Dla chłopców wybiera się na przykład granatowe lub niebieskie garniturki, a do tego białe koszule. Dla dziewczynki najczęściej wybiera się sukienkę z długim lub krótkim rękawem – w zależności od pory roku. Pod spód zakłada się białe body, a na wierzch bolerko lub sweterek. Zimą oczywiście niezbędne są płaszczyki, kurteczki lub futerka. Do tego wszystkiego oczywiście białe rajstopki i buciki. Latem wybiera się sandałki lub balerinki, zimą koniecznie kozaczki. Ubiór dla chłopca jest właściwie uzależniony od wieku dziecka, mniejsze pociechy zdecydowanie lepiej będą czuły się w jasnej bluzeczce i spodenkach. Garniturki dedykowane są natomiast starszym chłopcom, którzy potrafią już siedzieć, chodzić. Wówczas jest im wygodniej i nic z pewnością nie będzie krępowało im ruchów.

Patronem arykułu jest https://balumi.com.pl.