Białe meble do mieszkania – dlaczego warto je wybrać?

Biel jest jednym z najbardziej klasycznych i uniwersalnych kolorów, które w ostatnich latach coraz częściej goszczą w naszych domowych wnętrzach. Białe meble świetnie komponują się z dowolnymi kolorami ścian i pozostałych dodatków dekoracyjnych, są schludne i estetyczne oraz optycznie powiększają i rozjaśniają pomieszczenia. Wbrew powszechnemu myśleniu, wcale nie są także trudniejsze i bardziej wymagające w pielęgnacji od mebli w innych, znacznie ciemniejszych kolorach. Dlaczego warto zainwestować w ich zakup?

Białe meble jako uniwersalny dodatek do mieszkań w każdym stylu

Biel jest uniwersalnym kolorem, który nigdy nie wychodzi z mody. Bez względu na aktualnie panujące trendy w aranżacji domowych przestrzeni, wybierając białe meble nigdy nie popełnimy więc aranżacyjnego faux pas. Z drugiej jednak strony, to właśnie biel jest kolorem niezwykle modnym w ostatnich latach, w których szczególną popularnością cieszą się style chętnie sięgające po ten kolor – m. in. minimalizm, styl skandynawski, rustykalny i glamour.

Białe meble stanową przy tym piękne tło dla innych dodatków, które możemy dobrać do nich w praktycznie dowolnej kolorystyce. Tyczy się to zarówno drobnych dekoracji, jak i większych elementów aranżacji przestrzeni – zasłon, mebli tapicerowanych, dywanów oraz samej kolorystyki ścian. Biel jako barwa achromatyczna idealnie współgra bowiem z każdym innym kolorem, zarówno tym bardziej stonowanym, jak i barwami wyrazistymi, wizualnie wysuwającymi się na pierwszy plan.

Białe meble do mieszkania – dlaczego warto je wybrać?

Białe meble do małych wnętrz

Bardzo istotną, praktyczną właściwością białych mebli jest ich zdolność do optycznego rozjaśniania i powiększania wnętrz. Cechę tę szczególnie warto wykorzystać podczas planowania wystroju małych mieszkań – białe meble wizualnie rozjaśnią i powiększą pomieszczenie sprawiając, że będzie się ono wydawało większe i przestronniejsze niż jest w rzeczywistości. Biel jest przy tym kolorem na tyle uniwersalnym, że może być bez problemu stosowana także w dużych, przestronnych mieszkaniach, których rozmiary jeszcze silniej podkreśli i uwydatni.

Białe meble a kwestie ich czyszczenia i pielęgnacji

Jedną z podstawowych obaw, które powstrzymują wiele osób przed wyborem białych elementów wyposażenia domowego wnętrza, stanowi kwestia zabrudzeń. Faktem jest bowiem, że na jasnych powierzchniach zdecydowanie szybciej dostrzeżemy wszelkie plamy, zacieki i inne zabrudzenia. Jest to jednak w pewnym sensie zaleta, gdyż sprzyja utrzymaniu lepszego porządku w mieszkaniu oraz zachęca nas do regularnego czyszczenia powierzchni.

Z drugiej jednak strony, białe meble nie wymagają tak częstego odkurzania, co ich odpowiedniki w ciemnej kolorystyce. Kurz jest bowiem praktycznie niewidoczny na ich powierzchni, co pozwala zaplanować czyszczenie mebli raz w tygodniu, bez obaw, że już po kilku dniach po gruntownym odkurzaniu na meblach znowu pojawi się nieestetyczna warstwa białego pyłu. Posiadając białe meble nie musimy się także obawiać niezapowiedzianych wizyt rodziny i przyjaciół oraz w panice ścierać z mebli kurz, aby nie narazić się na nieprzychylne uwagi ze strony gości.