Zasłony jako piękna i funkcjonalna ozdoba okna

Nie bez powodu zasłony okienne od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Dzięki swojemu modnemu wyglądowi oraz funkcjonalności bardzo często stają się jednym z podstawowych elementów wystroju wnętrz. Warto przy tym wspomnieć, że zasłony znajdziemy przede wszystkim w sypialniach, pokojach dziecięcych oraz w salonach. Wynika to z faktu, że w tego typu pomieszczeniach często odpoczywamy, a także potrzebujemy odpowiedniej prywatności - wówczas poprawnie dobrane zasłony bardzo dobrze uzupełniają całe wnętrze, chroniąc nas jednocześnie przed intensywnymi promieniami słonecznymi lub przed spojrzeniami obcych osób.

Zasłony jako piękna i funkcjonalna ozdoba okna

Jak dopasować zasłony okienne do wnętrza?

Decydując się na zasłony okienne, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ich grubość oraz odcień. Jeśli zależy nam jedynie na delikatnej ochronie przed promieniami słonecznymi i nie chcemy zacieniać całego pomieszczenia, godnym uwagi wyborem będą nieco cieńsze zasłony okienne utrzymane w jasnych odcieniach. Tego typu dekoracja okna nie tylko doda wnętrzom charakteru, ale także zapewni domownikom więcej prywatności i pozwoli się zrelaksować podczas wyjątkowo słonecznych dni. Ciemne oraz grubsze zasłony idealnie sprawdzą się z kolei w większych wnętrzach, w których nie należy obawiać się wyrazistych kolorów i w których ciemna zasłona może stać się ciekawym kontrastem dla jasnych elementów. Ponadto tego typu propozycja świetnie nada się dla osób, które pracują w nocy i za dnia chciałyby odespać nocki w komfortowych, zaciemnionych warunkach.

Warto również wspomnieć o tym, że odpowiednio dobrane zasłony mogą optycznie powiększyć okno i sprawić, że całe wnętrza wyda się piękne rozświetlone. Tego typu sposób sprawdza się przede wszystkim w przypadku mieszkań, w których okna są bardzo małe lub wąskie. Pierwszym krokiem jest powieszenie karnisza tuż przy suficie, czyli nieco wyżej niż kończy się okno. Taki karnisz powinien również cechować się większą szerokością niż szerokość okna. Następnie należy powiesić zasłony w taki sposób, aby prawie sięgały ziemi i skutecznie zasłaniały boki okien. Wówczas okna będą wydawały się wyższe i szersze bez konieczności przeprowadzania gruntownego remontu.