Jak pomalować ścianę i sufit?

Pomalowanie ścian i sufit jest prostym sposobem na odświeżenie przestrzeni lub zmiany stylu. Pamiętaj, by starannie się przygotować. Dzięki odpowiednim narzędziom nawet trudniejsze zadania, takie jak malowanie sufitu, mogą być łatwiejsze i bardziej wydajne.

 Jak pomalować ścianę i sufit?

Cenna wskazówka

Rozpocznij malowanie najbliżej największego okna w pomieszczeniu lub źródła światła. Później możemy przejść do kolejnych miejsc, położonych do niego równolegle. Światło odbija się od mokrej powierzchni. Dzięki temu możemy łatwiej zobaczyć, gdzie byliśmy i zidentyfikować wszystkie pominięte obszary. Jeśli chcemy chwilę odpocząć, postarajmy się zrobić sobie przerwę, dopiero wtedy, gdy dotrzemy do rogu pomieszczenia. W ten sposób unikniemy brzydkich smug na środku ściany, gdy farba wysycha.

 Jak pomalować ścianę i sufit?

Ważne bezpieczeństwo

Zastanówmy się, jak bezpiecznie dotrzeć do wszystkich powierzchni. Potrzebujemy solidnej drabiny lub platformy roboczej. Rozważmy użycie wałka na kiju tam, gdzie jest najwyżej. Jeśli mamy w domu dzieci lub zwierzęta, trzymajmy je z dala od mokrej farby i podczas suszenia.

 Jak pomalować ścianę i sufit?

Jak precyzyjnie pomalować?

Wyczyść ściany. Usuń kurz, brud i plamy tłuszczu (które mogą zniszczyć gładkie wykończenie wodą, łagodnym płynem do mycia naczyń i gąbką celulozową. Spłucz ściany czystą wodą, aby uniknąć pozostałości po płynie.

Pamiętaj o odpowiedniej taśmie malarskiej. Oklej nią framugi, okna, ościeżnice, krawędzie, listwy i narożniki. Upewnij się, że jest właściwa i możesz ją nakleić tydzień wcześniej. Usuń taśmę natychmiast po malowaniu, zanim ściana wyschnie. Dlatego nie złuszczaj jej żadną farbą.

Tynkuj ściany. Jest to powszechny mit, że ściany, które były już wielokrotnie malowane, nie muszą być już tynkowane. W rzeczywistości tynk pomaga zmaksymalizować połysk i pokrycie farby. Nadaje powłoce końcowej bardziej jednolity wygląd.

Pędzlem pomaluj miejsca niedaleko wykończeń i narożników ścian. Tam, gdzie nie możesz dosięgnąć, użyj szczotki do malowania. Zostaw odstęp kilku centymetrów od okien, drzwi i listew.

Użyj techniki W. W ten sposób malowanie będzie efektywne. Zacznij od rogu ściany i maluj wzór W na 91 cm, a następnie wypełnij go bez podnoszenia wałka. Kontynuuj w sekcjach aż do pomalowania całej ściany. Maluj jedną ścianę na raz.

Pomaluj wykończenia. Gdy ściany są zupełnie suche, pomaluj miejsca, w których wcześniej była taśma. Tam, gdzie wykończenia stykają się ze ścianą. Pomaluj listwy i ramy drzwi i okien za pomocą szczotki lub pędzla.

Malowanie sufitu też nie musi być trudne. Dokładnie wymieszaj farbę. Pamiętaj wcześniej o wyszpachlowaniu sufitu. Za pomocą pędzla zaznacz krawędzie. Wlej trochę farby do wiadra. Nałóż farbę na wałek. Zacznij malować. Nałóż drugą warstwę farby.