Jakie są zasady perfekcyjnego prania?

Marzysz o tym, aby ubrania były zawsze pachnące, czyste i długo Ci służyły? Ważny jest nie tylko materiał, z którego zostały uszyte ubrania, ale również sposób prania. Zapoznaj się z kilkoma radami.

 Jakie są zasady perfekcyjnego prania?

Sortowanie ubrań

Dzięki sortowaniu, Twoje ubranie nie zniszczy się podczas prania. Nie mieszaj ze sobą jasnych i ciemnych ubrań. Wtedy łatwo mogą zmienić kolor, np. z białego na różowy. Przy segregacji zwróć dużą uwagę na metki i zamieszczone na nich wskazówki. Segreguj na zasadzie nie tylko “jasne-ciemne”, ale również pod względem materiałów. Te najdelikatniejsze pierz osobno.

Worek do prania bielizny

Pranie bielizny czasami może być kłopotliwe. Jeśli nie chcesz mieć rozciągniętych biustonoszy, użyj specjalnych worków z siateczki. Dzięki temu nic się nie pozaciąga, nie rozciągnie i nie potarga. W workach możesz prać również rajstopy i pończochy.

Zasuwanie zamków

Zawsze zasuwaj zamki w spodniach, bluzach i swetrach. W ten sposób Twoje ubrania nie będą zmechacone, potargane i pozaciągane.

Właściwa ilość detergentów

Na proszkach i płynach do prania zawsze znajdziesz informację, jaką dokładnie ilość możesz użyć. Trzymaj się wytycznych od producenta. Jeśli zastosujesz większą ilość, ryzykujesz przebarwienia i niszczenie ubrań, a także inne nieestetyczne pozostałości.

 Jakie są zasady perfekcyjnego prania?

Ochrona dżinsów

Moda zwraca uwagę na szczegóły. Dlatego warto przestrzegać kilka zasad. Ubrania z dżinsu zawsze odwracaj uwagę na drugą stronę. Dzięki temu kolor nie będzie przez dłuższy czas blaknąć. Pamiętaj też o tym, by nie prać za często dżinsowych ubrań. Nie pierzmy ich co tydzień, ale na przykład co dwa.

Ochrona kolorów

Przede wszystkim niewłaściwe pranie może prowadzić do szybkiej utraty intensywności koloru. Możesz jednak zastosować specjalne środki, które temu zapobiegną. Kup płyn do płukania tkanin z opcją ochrony koloru. Dobrze też sprawdzą się specjalne chusteczki. Nie każdy wie, że ocet spirytusowy również chroni przed utratą koloru. Dodaj szklankę octu do prania. Nie tylko zabija bakterie, ale również wzmocni kolor. Jeśli masz zszarzałą odzież, zamocz ją w mieszance ciepłej wody i octu. Pozostaw ją na kilka godzin, najlepiej na noc. W ten sposób wyprane ubrania, na pewno odzyskają swój blask. Czasami trzeba jeszcze powtórzyć zabieg.