Jak dobrać klamki do drzwi wewnętrznych?

W zakresie urządzania wnętrz domów istotny jest właściwy dobór klamek do drzwi wewnętrznych, które są niezbędne nie tylko do ich otwierania i zamykania, jest to także element dekoracyjny, który najlepiej dobrać do stylu, w jakim urządzone są poszczególne pomieszczenia. Współczesne modele klamek do drzwi wewnętrznych mogą być mnie lub bardziej zdobione, mieć powłokę błyszczącą lub matową, dostępne są również różne warianty kolorystyczne.

Jak dobrać klamki do drzwi wewnętrznych?

Z czego składają się klamki do drzwi wewnętrznych?

Generalnie nie istnieje jedna, sprawdzona dla każdego zasada, warto po prostu unikać klamek za ciężkich i zbyt lekkich, te pierwsze w ogóle nie pasują do lekkiego rodzaju drzwi, natomiast te o mniejszej masie mogą wyglądać dość tandetnie. Nie wystarczy fakt, że klamka do drzwi wewnętrznych lekko się otwiera, cały komplet musi być skonstruowany w sposób umożliwiający bezproblemowe otwieranie i zamykanie konkretnego pomieszczenia. Komplet montowany w drzwiach wewnętrznych powinien składać się z kilku elementów, mogą to być dwie klamki, dwie gałki lub połączenie klamki z gałką, ponadto niezbędne są szyldy, trzpień obrotowy oraz wkręty, dzięki którym możliwy jest prawidłowy i profesjonalny montaż. Szyldy są niezbędnym elementem klamek do drzwi wewnętrznych, przybierają postać podłużnych lub dzielonych tarcz, w przypadku podłużnych zakryciu ulegają zarówno klamka, jak i zamek. Trzpień obrotowy jest natomiast wykorzystywany do łączenia klamek lub gałek znajdujących się po obu stronach drzwi, przybiera formę metalowego pręta, jego rola jest bardzo ważna, ponieważ dzięki niemu klamki są stabilne, istnieje niewielkie ryzyko ich uszkodzenia. Ostatnim elementem są wkręty montażowe, które są albo krótkie, albo długie, przy zastosowaniu krótkich każda z tarcz jest montowana osobno, natomiast długie służą do przechodzenia przez całą grubość.

Które klamki do drzwi wewnętrznych są najlepsze?

Do produkcji klamek do drzwi wewnętrznych wykorzystuje się materiały różnego rodzaju, wśród których znajduje się mosiądz, produkty te mogą mieć kilka rodzajów powierzchni, w tym polerowaną, lakierowaną, błyszczącą lub matową. Jest to możliwe dzięki stosowaniu do wyrobu klamek specjalnego rodzaju mosiądzu, który z powodzeniem może być pokrywany powłokami niklowymi oraz chromowymi i satynowymi. Producenci oferują także klamki do drzwi wewnętrznych pokrywane złotem, to rozwiązanie z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom przepychu podczas urządzania wnętrz. Równie często wybieranymi klamkami do drzwi wewnętrznych są modele wykonane ze stali, aluminium i jego stopów oraz tworzyw sztucznych, w ostatnim występuje największe zróżnicowanie pod względem kolorystyki. Przy wyborze konkretnego rodzaju klamki do drzwi wewnętrznych konieczne jest oczywiście rozwiązanie jak najbardziej korzystne pod względem cen, niemniej ważny jest fakt otwierania drzwi przez dzieci, klamki powinny być dostosowane do wieku domowników. Najlepszym rozwiązaniem wówczas są modele o większej odporności na ścieranie podczas użytkowania.

Partnerem materiału jest sklep Klami-Drzwiowe.pl - to może być Twoja klamka do drzwi wewnętrznych.