3D Bin Packing - algorytm poprawnego pakowania wielu paczek

Dla wielu firm jednym z największych wyzwań jest kompletowanie i pakowanie zamówień składanych przez klientów. Jest to bardzo czasochłonne zajęcie wymagające doskonałej organizacji pracy. Warto zatem sięgnąć po rozwiązania, które usprawnią wykonywanie tych czynności.

3D Bin Packing – co to takiego?

3D Bin Packing to innowacyjne narzędzie, które jest niezwykle pomocne w ocenianiu przepustowości oraz w logistyce opakowań. Tego typu systemy pakowania przyczyniają się do zwiększenia wydajności w transporcie, co w praktyce oznacza dokładnie tyle, że zamówione towary szybciej trafiają do klientów. Podstawę 3D Packing stanowią dość skomplikowane algorytmy, które są zintegrowane z aplikacjami stosowanymi w poszczególnych firmach.

Pakowanie wielu paczek – jak algorytm działa w praktyce?

Algorytm 3D Bin Packing wybiera najlepsze pojemniki do zapakowania określonych towarów. Wystarczy jedynie podać wymiary tych przedmiotów oraz wykaż pojemników, jakimi dysponuje firma. Na podstawie tych informacji algorytm znajduje takie rozwiązanie, które umożliwia zapakowanie wszystkich tych towarów w możliwie jak najmniejszej ilości pojemników. Pakowanie wielu paczek pozwoli zaoszczędzić sporo cennego czasu, niemniej musi zostać spełniony ważny warunek: nieodzowne są stanowiska do pakowania dobrze przystosowane do wykonywania omawianych czynności.

3D Bin Packing – jakie ma zalety?

Pakowanie wielu paczek z zastosowaniem omawianego narzędzia znacząco przyspiesza proces pakowania. Pojemniki na produkty są idealnie dopasowane do specyfiki konkretnego zamówienia, a wolna przestrzeń jest maksymalnie zagospodarowana. Wzbogacone o takie narzędzie magazynowe systemy informatyczne przyczyniają się do optymalizacji kosztów oraz prowadzenia skutecznej i zrównoważonej gospodarki naturalnymi zasobami. Im bowiem mniej surowców stosowanych jest przez różne firmy, tym mniejsze jest także zużycie paliwa i ilość dwutlenku węgla trafiającego do atmosfery.

3D Bin Packing - algorytm poprawnego pakowania wielu paczek

Algorytm do pakowania paczek – o czym warto pamiętać?

Opisywana aplikacja do pakowania towaru pozwoli osiągać satysfakcjonujące rezultaty, jeśli zostaną spełnione ważne warunki. Przede wszystkim firma powinna operować trzema wielkościami opakowań, czyli opakowaniami małymi, średnimi oraz dużymi. Należy przy tym pamiętać, aby wielkość największej paczki nie przekraczała maksymalnych rozmiarów i wagi paczek w firmie kurierskiej, za której pośrednictwem są realizowane zamówienia. W celu określenia optymalnych wymiarów różnych opakowań konieczne jest przeliczenie objętości rozmaitych kompletów komponentów – istotnym wyznacznikiem w tym obszarze są też najczęściej realizowane zamówienia.

Algorytm do pakowania paczek – gdzie się go stosuje?

Algorytm 3D Packing używany jest w wielu firmach ze szczególnym naciskiem na te, które prowadzą sprzedaż wysyłkową. Mowa tutaj o sklepach internetowych oraz innych podmiotach prowadzących działalność w branży e-commerce. Z prezentowanego narzędzia korzystają firmy o różnych profilach działalności zainteresowane usprawnieniem procesów logistycznych.