W jaki sposób można kontrolować poziom smogu w powietrzu?

Coraz więcej miast w Polsce boryka się z problemem smogu. Niestety jest to niebezpieczne zjawisko. Zanieczyszczone powietrze ma bardzo zły wpływ na organizm ludzki, zwierzęta, a także rośliny. Ważnym elementem w walce ze smogiem jest odpowiednia edukacja na temat zagrożeń wynikających z wdychania zanieczyszczonego powietrza. Pamiętajmy, że smog to bardzo poważny problem dla nas, ale także dla przyszłych pokoleń.

W jaki sposób powstaje smog?

Smog przez wiele osób nazywany bywa sztuczna mgłą, ponieważ swoim wyglądem przypomina to zjawisko pogodowe. Jednak różni się on od mgły tym, że utworzony zostaje w sposób nienaturalny i dodatkowo jest groźny dla ludzkiego zdrowia. Smog jest niestety efektem działań człowieka. Co prawda poziom smogu zależy również od pewnych niesprzyjających okoliczności przyrody, ale należy podkreślić, że to właśnie człowiek przyczynia się do powstawania smogu. Smog tworzy się na skutek palenie w piecach drewnem, węglem i śmieciami czy też w wyniku masowego korzystania z samochodów spalinowych. Na zanieczyszczenia powietrza maja także wpływ fabryki i zakłady produkcyjne. Do czynników, które ułatwiają powstawanie smogu zaliczamy natomiast wysokie ciśnienie atmosferyczne oraz brak wiatru. Elementem mającym wpływ na poziom zanieczyszczeń w powietrzu może okazać się także uwarunkowanie terenu (np. trudniej pozbyć się smogu w mieście, które położone jest w kotlinie).

Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje smogu. Pierwszym z nich jest smog w typie Los Angeles, który powstaje w słoneczne dni na skutek dużego nasilenia ruchu ulicznego, drugim zaś jest smog londyński, który pochodzi głównie z kominów mieszkań i fabryk. W Polsce niestety możemy zaobserwować zarówno smog w typie Los Angeles jak i smog londyński.

W jaki sposób można kontrolować poziom smogu w powietrzu?

W jaki sposób możemy kontrolować poziom smogu?

Walka ze smogiem uzależniona jest w dużej mierze od świadomości ekologicznej ludzi. Mimo tego, że w ostatnim czasie świadomość ludzi na temat negatywnych skutków oddychania zanieczyszczonym powietrzem rośnie, to problem smogu jest w Polsce nadal aktualny, dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób można ochronić siebie i swoich najbliższych przed tym niebezpiecznym zjawiskiem. Najlepszym sposobem na uniknięcie skutków smogu jest ograniczenie czasu przebywania w zanieczyszczonym powietrzu, dlatego też warto monitorować poziom dopuszczalnych norm. Idealnym sposobem na kontrolowanie poziomu smogu może okazać się codzienne korzystanie z map Airly. Dzięki nim możemy w prosty i wygodny sposób sprawdzić stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM2.5, PM10. Airly to firma, która edukuje i zwiększa świadomość mieszkańców Polski w kwestiach związanych ze smogiem. Innowacyjne i skuteczne czujniki pomiaru stosowane przez Airly dostarczają aktualnych i rzetelnych informacji o jakości powietrza w ponad 2000 lokalizacjach naszego kraju. To, jakim powietrzem oddychamy możemy sprawdzić nie tylko za pomocą map dostępnych na stronie internetowej, ale również przy wykorzystaniu mobilnej aplikacji Airly. Pamiętajmy, że dla własnego zdrowia naprawdę warto na bieżąco śledzić tego rodzaju informacje.