Jak napisać dobry list motywacyjny? Zbiór dobrych praktyk

Dobrze napisany list motywacyjny to coś, czego pragnie każdy pracownik. Jest to najlepszy sposób na wywarcie dobrego podczas kontaktu z potencjalnym pracodawcą. Może on sprawić, że wyróżnisz się na tle innych osób ubiegających się o tę samą pracę. Wiele osób popełnia błąd, pisząc list motywacyjny według szablonu lub czerpiąc go ze stron internetowych oferujących darmowe wzory. My radzimy, aby zrobić to inaczej. Oto kilka porad, jak napisać dobry list motywacyjny.

Czy potrzebuję listu motywacyjnego?

List motywacyjny jest istotną częścią aplikacji. To na jego podstawie klaruje się pierwsze wrażenie, jakie odniesie o Tobie potencjalny pracodawca. Musisz o nim myśleć, jak o kolejnym narzędziu w swoim arsenale w czasie poszukiwania pracy. Jak przekonują badania, może on być bardzo skuteczny.

Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez CareerBuilder. Wynika z niego, że 60% pracodawców poświęca mniej niż minutę na przejrzenie każdego otrzymanego CV. Jednak 42% stwierdziło, że poświęciłoby więcej czasu na przeglądanie CV, gdyby dołączony był do niego dobrze napisany list motywacyjny.

Jak napisać dobry list motywacyjny? Zbiór dobrych praktyk 

Jak napisać dobry list motywacyjny? Zbiór dobrych praktyk

Już wiesz, dlaczego warto poświęcić czas na przygotowanie dobrego listu motywacyjnego. Teraz pora dowiedzieć się, jak go napisać, aby przyciągnąć uwagę. Oto kilka dobrych praktyk:

  • szczerość i zaangażowanie - jak przekonuje jeden z pracowników działu HR, z dobrym listem motywacyjnym jest jak z mocnym uściskiem dłoni - jest dobry tylko wtedy, gdy jest szczery. Rzetelnie napisany list motywacyjny świadczy o Twoim zaangażowaniu i entuzjazmie w stosunku do stanowiska, o które się ubiegasz,

  • dopasowanie do kolury organizacji - format listu motywacyjnego powinien odzwierciedlać kulturę i wartości firmy. Jeśli są one bardzo tradycyjne, należy zastosować formalny styl biznesowy, ale jeśli są bardziej swobodne, można zastosować mniej formalny styl. List motywacyjny będzie często pierwszą rzeczą, którą przeczyta pracodawca, dlatego ważne jest, aby skutecznie przekonywał do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną,

  • odnieś się do ogłoszenia o pracę - list motywacyjny stanowi przedłużenie CV. Zadbaj więc o to, aby wyróżnić w nim, dlaczego to Ty jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Zrób to w odniesieniu to ogłoszenia o pracę. Przykładowo, jeśli na konkretnym stanowisku wymagana jest dokładność i staranność, podkreśl posiadanie takich cech - a najlepiej potwierdź to osiągnięciami w tej dziedzinie.

Na sam koniec pamiętaj: list motywacyjny powinien być zwięzły i na temat. Pracodawcy nie mają czasu na czytanie rozprawek i opowiadań, więc ogranicz go do jednej strony, skupiając się na kluczowych kwestiach, które chcesz przekazać.