Krótki poradnik o tym, jak usprawnić pracę magazynu

Magazynowanie towarów w biznesie jest częstą sytuacją. Niezależnie od tego, jak duży magazyn posiadamy oraz jakie towary w nim przechowujemy, istnieje kilka wskazówek, które pomogą usprawnić pracę magazynu i wykorzystać jego potencjał. Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych porad na ten temat.

Krótki poradnik o tym, jak usprawnić pracę magazynu

 

Strefa produktów o dużej rotacji

Pierwszą poradą, która usprawni działanie magazynu, jest stworzenie strefy produktów o dużej rotacji. Często problemem jest przechowywanie popularnych produktów w różnych częściach magazynu wraz z produktami, które nie są sprzedawane zbyt często. Utworzenie takiego punktu najbliżej centrum pakowania sprawi, że zarządzanie tymi produktami będzie szybsze. Zdecydowanie warto wydzielić w magazynie taką przestrzeń i składować tam jedynie towary, które “rozchodzą się na pniu”.

 

Automatyzacja pracy

Kolejną podpowiedzią jest automatyzacja pracy magazynu. Przeważnie istnieje wiele czynności, które są monotonne i są wykonywane przez pracowników. Do takich czynności należy np. wprowadzenie towaru do komputera na stan magazynowy. Jeśli zaopatrzymy się w skaner, już przy samym odbiorze paczki lub towaru zeskanowanie metki wprowadzi daną ilość i rodzaj produktu do systemu. Automatyzacja procesów magazynowych może dotyczyć wielu obszarów np. zarządzania magazynem czy przyspieszyć pakowanie, gdyż maszyny będą wykonywały wstępne czynności pakujące.

 

Pakowanie jednego typu produktów

Jeśli możemy pozwolić sobie na pewien margines czasowym, zdecydowanie warto zastosować w magazynie pakowanie grupowe danego typu towaru. Zamiast każdorazowo udawać się po towar A, pakować go i wysyłać, możemy zbierać zamówienia na towar A przez cały dzień i zbiorczo przygotować poszczególne zamówienia z danej kategorii na koniec dnia. Dzięki temu zaoszczędzimy wiele czasu na pokonywanie tej samej drogi w magazynie i wielokrotne powtarzanie procesu pakowania. Stosowanie tego systemu sprawi, że wystarczy jedna wizyta dziennie w danej części magazynu po kilka takich samych produktów, a pakowanie ich będzie odbywało się w krótszym czasie.