Jak wyliczana jest zdolność kredytowa?
Według statystyk niemal co drugi Polak decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, by ziścić swoje marzenia o własnym mieszkaniu. Droga do otrzymania kredytu bywa długa i wyboista, jednak nie zniechęca to rodaków do ubiegania się o wsparcie finansowe z banku. Nieodłącznym elementem procedury hipotecznej jest badanie zdolności kredytowej. Na czym polega i jak jest wyliczana?
Pojęcie zdolności kredytowej
Pod powyższą definicją kryje się zdolność kredytobiorcy do regularnej spłaty comiesięcznych zobowiązań wobec banku, który udzielił mu wsparcia w postaci kredytu hipotecznego. Żaden bank nie zdecyduje się na współpracę z konsumentem, który jest niewypłacalny lub jego dochody są zbyt niskie. Dlatego też przed złożeniem wniosku o kredyt należy dokonać wyliczeń, na podstawie których bank określi zdolność kredytową przyszłego kredytobiorcy.
W sieci jest mnóstwo stron, gdzie znajdują się kalkulatory wyliczające zdolność kredytową na podstawie kluczowych informacji. Korzystający z takich narzędzi powinni mieć na uwadze, że są to wyliczenia szacunkowe, a nie ostateczne. Chcąc uzyskać dokładne wyniki zdolności kredytowej, należy udać się bezpośrednio do banku lub nawiązać współpracę z doświadczonym doradcą finansowym, który podpowie, na jakie warunki można liczyć ze strony banku.
Jak tworzy się profil kredytobiorcy?
Sposób, w jaki banki wyliczają zdolność kredytową, nie jest do końca znany przeciętnemu Kowalskiemu. Rozpoczynając współpracę z bankiem lub z doradcą kredytowym, należy dostarczyć komplet dokumentów, na podstawie których zostanie zbadana zdolność kredytowa konsumenta. Niezbędny zestaw dokumentów stanowią: dowód osobisty, umowa określająca stosunek służbowy (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło lub własna działalność gospodarcza), wniosek o kredyt hipoteczny. Na podstawie dostarczonych dokumentów tworzy się profil kredytobiorcy.
Co wpływa na zdolność kredytową?
Zdolność kredytowa zależy od wielu czynników, które ustalane są wewnątrz każdego banku. Większość z nich ma stałe elementy, które wpływają na zdolność kredytową. Należą do nich przede wszystkim forma zatrudnienia oraz źródło dochodów, wiek przyszłego kredytobiorcy, liczba osób w gospodarstwie, wysokość aktualnych zobowiązań finansowych (np. stałe miesięczne wydatki lub inne kredyty), zgromadzona wartość wkładu własnego, okres kredytowania oraz wysokość kredytu.
Wspomniany wyżej profil kredytobiorcy uzupełniany zostaje przez analityka finansowego, który skrupulatnie gromadzi wszelkie informacje na podstawie wywiadu z kredytobiorcą, jak i na podstawie dostarczonych dokumentów (w tym wyciągu z konta bankowego). Warto pamiętać, że zatajenie jakichkolwiek informacji (np. alimenty) mogą skutkować decyzją odmowną, jeśli okaże się, że kredytobiorca podał fałszywe informacje do banku. Wiarygodność finansowa dokładnie sprawdzana jest przez bank, który w tym celu zasięga wszelkich danych w Biurze Informacji Kredytowej.
Partnerem tekstu jest SprawdzonyDoradca.pl oferujący badanie zdolności kredytowej.