Termoizolacja domu – dlaczego jest tak ważna?
Termoizolacja domu to nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie i łatwiejsze utrzymanie odpowiedniej temperatury w budynku. To także wkład w ochronę środowiska naturalnego i poprawienie jakości swojego własnego życia. Nie bez powodu termomodernizacja domów i budynków jest tak mocno wspierana przez państwo, poprzez szereg ulg i dofinansowań. Jest to bowiem inwestycja, która niesie ze sobą wiele zalet!
Zapotrzebowanie domu na energię
Każdy dom posiada określone zapotrzebowanie na energię niezbędną do jego ogrzania. Jeśli nasz dom jest słabo ocieplony lub wcale nie jest ocieplony, to zapotrzebowanie to może wynosić nawet 300 kWh/m2/rok. Standardowe domy posiadają zapotrzebowanie energetyczne w zakresie 120-180 kWh/m2/rok. Jeśli jednak mówimy o domach energooszczędnych, to niestety, ale w tym zakresie należy zejść poniżej 70 kWh/m2/rok.
Co istotne, już od 2021 roku nowe domy będą musiały być budowane w taki sposób, aby nie przekroczyć magicznej granicy 70 kWh/m2/rok! Warto tutaj wspomnieć o domach pasywnych, gdzie zapotrzebowanie na energię wynosi zaledwie 10-15 kWh/m2/rok. Obniżenie zapotrzebowania naszego domu na energię przekłada się oczywiście znacząco na koszty jego utrzymania. W ten sposób można je obniżyć nawet o 50-80 procent!
Termomodernizacja – co obejmuje?
Ogólnie termomodernizacja budynków obejmuje kilka elementów i nie jest nią jedynie odpowiednie ocieplenie przegród, ale często także wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz zmiana sposobu ogrzewania domu. Aktualnie rezygnacja z kotłów na paliwa stałe nie jest już wyborem, ale staje się koniecznością.
Na szczęście dopłaty do termomodernizacji pozwalają inwestorom na skorzystanie z nowoczesnych rozwiązań grzewczych, takich jak pompy ciepła czy niskotemperaturowe ogrzewanie połączone z panelami fotowoltaicznymi. W ten sposób rachunki za ogrzewanie prądem mogą zostać obniżone nawet do kilkuset złotych rocznie!
Termoizolacja domu – jaki materiał wybrać?
Wymiana ogrzewania i jego źródła na nic się jednak zda, bez ocieplenia budynku. W przypadku ocieplenia stropów, przegród wewnętrznych i dachów najczęściej stosuje się niezawodną wełnę skalną lub mineralną. Co ciekawe, tego typu produkty nadają się również do termoizolacji ścian zewnętrznych. Zwłaszcza płyty z wełny skalnej, które są dość zwarte, dzięki czemu układa się je w niezwykle prosty sposób.
Częściej jednak w przypadku ocieplenia zewnętrznego stosuje się jednak styropian. Wełna mineralna i skalna mają nad nim jednak tę przewagę, że są praktycznie niepalne, a przy tym odznaczają się dużą wytrzymałością (nawet do 50 lat). I co najważniejsze, są materiałem, który podlega recyklingowi, czyli jest bezpieczny dla środowiska. Więcej na temat sposobów ocieplania można przeczytać na https://ocieplenie-domu.com.pl/poznaj-najskuteczniejsze-sposoby-na-ocieplenie-domu
. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie w naszym przypadku będzie najlepsze, warto ubiegać się o dofinansowanie z państwowych funduszy na termomodernizacje, co pozwoli znacząco zmniejszyć koszty całej inwestycji!