Przegląd techniczny samochodu

W naszym kraju każdy samochód musi posiadać aktualne badania techniczne. Co roku każdy pojazd zobligowany jest do przejścia badań technicznych, które dopuszczają go lub nie do poruszania się po drogach publicznych.

Badanie techniczne – co to takiego?

Najprościej mówiąc to przegląd aktualnego stanu pojazdu, który ma zadbać o bezpieczeństwo osób, poruszających się danym pojazdem. Nie należy pochodzić do tego typu badania negatywnie, ponieważ dzięki nim możemy się wystrzec przed groźnymi usterkami. Dzięki cyklicznym badaniom wiemy w jakim stanie jest nasz samochód.

Co dokładnie poddawane jest weryfikacji podczas badania technicznego?

W trakcie dokonywania badania technicznego sprawdzane jest między innymi oświetlenie, które musi działać w satysfakcjonujący sposób, podobnie jest w przypadku halogenów. W przypadku oświetlenia zwraca się uwagę także na ustawienie świateł.

Kolejno zwraca się uwagę na ogumienie samochodu, jeżeli odbiega ono od normy, diagnosta zaleca wymianę ogumienia na nowe. W trakcie badania sprawdza się także stan szyb, karoserię oraz wycieki. Jeżeli występują wycieki, pęknięte szyby czy skorodowana karoseria to samochód nie będzie miał podbitego aktualnego stanu technicznego.

Badanie techniczne uwzględnia również weryfikację amortyzatorów, stanu hamulców, układu kierowniczego oraz układy zawieszenia. Ponadto, sprawdza się także emisję spalin oraz instalację LPG i dokument, decydujący o ważności legalizacji butli gazowej.

Przegląd techniczny samochodu

Co jaki czas samochód powinien odbyć badania techniczne?

Każdy samochód musi przejść badanie techniczne raz do roku, co za tym idzie każdy samochód jest dopuszczony do jazdy tylko przez jeden rok. Inaczej jest w przypadku nowych samochodów, takie samochody ulegają kontroli dopiero po 3 latach, następnie po dwóch latach, a po tym okresie już normalnie co rok.

Jaki jest koszt okresowych badań?

Badanie techniczne samochodów o masie całkowitej do 3,5 tony wynosi 99 zł, 161 zł dla samochodu, który wyposażony jest w instalację gazową, 141 zł dla taksówki, podlegającej badaniu po raz pierwszy, 35 zł po zamontowaniu w pojeździe haka holowniczego oraz 149 zł za badanie pojazdu uprzywilejowanego.