Wizyta u ortopedy. Kiedy należy ją odbyć?
Wizyta u ortopedy. Kiedy należy ją odbyć?
Ortopeda jest lekarzem, którego praca większości osobom kojarzy się z leczeniem złamań i urazów kończyn. I rzeczywiście, jest to jedno z podstawowych zadań każdego lekarza tej specjalizacji, lecz nie jedyne! Oprócz urazów, ortopeda niesie bowiem pomoc pacjentom dotkniętym także wieloma innymi problemami zdrowotnymi, związanymi z kręgosłupem oraz układem kostno-mięśniowym, czyli układem ruchu. Sprawdźmy, jaki zakres jako specjalizacja posiada ortopedia, jakie choroby leczy ortopeda oraz kiedy należy umówić u niego wizytę!
Czym zajmuje się ortopeda?
Ortopeda jest lekarzem specjalistą w dziedzinie ortopedii. To jedna z najważniejszych i najbardziej rozległych specjalizacji lekarskich, której wykonywanie wymaga od lekarza ogromnej wiedzy z zakresu anatomii człowieka, fizjologii ruchu, biomechaniki oraz patofizjologii. W Polsce specjalizacja ortopedyczna trwa 6 lat, a lekarz, który z sukcesem ją ukończy, jest świetnie przygotowany do niesienia pomocy pacjentom borykającym się z różnego rodzaju problemami ortopedycznymi.
Jego praca skupia się głównie na diagnozowaniu oraz leczeniu schorzeń układu ruchu, w tym m. in. złamań, skręceń i zwichnięć, zmian zwyrodnieniowych, stanów zapalnych, dysplazji, wad wrodzonych i nabytych, infekcji, a także nowotworów i chorób metabolicznych. Ortopedę często odwiedzają dzieci z podejrzeniem wad postawy, zawodowi sportowcy, a także osoby starsze. W ostatnich latach przybywa liczba osób, które wymagają leczenia chorób układu ruchu spowodowanych prowadzeniem niewłaściwego stylu życia i niekorzystnymi czynnikami cywilizacyjnymi.
Kiedy zgłosić się do ortopedy? Jakich objawów nie należy lekceważyć?
W gabinecie ortopedycznym pomoc znajdą pacjenci w każdym wieku. Ortopeda zajmuje się najmłodszymi dziećmi, wykonując u nich USG stawów biodrowych oraz kontrolując prawidłowe wykształcenie się narządów ruchu. Dzieci i młodzież najczęściej zgłaszają się do niego z wadami postawy, z kolei osoby starsze z chorobami zwyrodnieniowymi stawów. Pacjentem ortopedy może zostać każdy, kto cierpi na problemy w obrębie układu ruchu. Oto najczęściej pojawiające się symptomy, które powinny skłaniać do zgłoszenia się na wizytę kontrolną.
Jak najszybciej należy umówić się na wizytę ortopedyczną w razie doznania urazu w obrębie kończyn, szyi lub kręgosłupa. Ortopeda odpowiednio zabezpieczy miejsce urazu, wykona badania obrazowe oraz zaleci odpowiednie leczenie. Na wizytę warto się także umówić w przypadku bólu, który nie mija samoistnie po kilku dniach. Jego obecność może bowiem świadczyć o toczącym się w organizmie stanie zapalnym i wymagać specjalistycznego leczenia.
Nie należy bagatelizować także innych symptomów, które wysyła nasze ciało. Należą do nich m. in. osłabienie siły mięśniowej, trudności z utrzymaniem w dłoni przedmiotów, mrowienie, drętwienie lub sztywność w obrębie palców i kończyn, a także problemy z ruchomością stanów, ich przeskakiwanie, blokowanie czy trzaski. Do wizyty u ortopedy skłaniać powinien także obrzęk stawów, przykurcze oraz zgrubienia ścięgien. Więcej informacji na stronie Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com.