Jak wybrać łóżko?

Dobre łóżko będzie nie tylko wygodne, ale też ładne. Stanowi niezbędny element każdej sypialni. Oferta rynkowa jest tutaj niezwykle bogata. To Ty podejmujesz ostateczną decyzję, jakie łóżko wybrać. Sprawdź, na co przede wszystkim zwrócić uwagę.

Jak wybrać łóżko? 

Wymiary łóżka

W ofercie znajdziemy najczęściej łóżka jednoosobowe i dwuosobowe. Jeśli chodzi o łóżka jednoosobowe, dostępne są zwykle w następujących wymiarach:

  • 80 × 200 cm,
  • 90 × 200 cm,
  • 100 × 200 cm,
  • 120 × 200 cm.

Łóżka dwuosobowe najczęściej są dostępne w następujących wymiarach:

  • 140 × 200 cm,
  • 160 × 200 cm,
  • 180 × 200 cm.

Najchętniej wybierane łóżka małżeńskie mają rozmiar 160 × 200 cm. Łóżka o długości do 200 cm będą wygodne dla osób, mających maksymalnie około 180 cm wzrostu. Jeśli jednak jesteś wyższy, pomyśl koniecznie o łóżku na zamówienie.

Jak wybrać łóżko? 

Materiał

Przy wyborze łóżka zwróć również uwagę na materiał, z którego wykonana jest rama. To właśnie od niego zależy wytrzymałość i trwałość mebla. Jeśli możesz, kup łóżko, które jest całe z drewna. Najlepsze są łóżka dębowe, bukowe i sosnowe. Te ostatnie są świetnym wyborem zwłaszcza dla alergików. Wyróżniają się właściwościami elektrostatycznymi. Dlatego kurz nie wiruje w powietrzu. Możesz też wybrać łóżko z płyty MDF. Jeśli wybierzesz płytę dobrej jakości, mebel będzie wytrzymały. Coraz większą popularnością cieszą się łóżka tapicerowane. Ich rama pokryta jest tkaniną lub sztuczną albo naturalną skórą.

Jak wybrać łóżko? 

Styl

Producenci obecnie oferują szeroką gamę kolorystyczną. Dlatego bez problemu wybierzesz łóżko idealne do swojego wnętrza. Jeśli masz sypialnię w stylu kolonialnym, koniecznie wybierz masywne łoże w ciemnym kolorze. Do wnętrza w stylu retro wspaniale pasuje antyk z bogato zdobioną ramą. Jeśli masz sypialnię urządzoną w stylu minimalistycznym, skandynawskim lub japońskim, najlepiej zdecyduj się na małe i niskie łóżko bez wezgłowia.

Jak wybrać łóżko? 

Materac

Bardzo ważnym czynnikiem jest również materac. Zwróć na niego szczególną uwagę, jeśli chcesz się dobrze wysypiać. Na rynku dostępne są różne materace: sprężynowe, lateksowe, z wysokoelastycznej pianki, termoelastycznej, typu futon albo kieszeniowe. Sprężynowe są coraz rzadziej wybierane.

Jak wybrać łóżko? 

Stelaż

Na wygodę wpływa nie tylko materac, ale również stelaż. Najmniej komfortowe jest wypełnienie ramy w całości płytą meblową. Wygodny będzie stelaż wykonany z drewnianych listewek, delikatnie wygiętych i połączonych ze sobą.