Tradycyjny dach dwuspadowy i jego najważniejsze zalety

Dach dwuspadowy od wielu lat jest najchętniej wybieranym rozwiązaniem wśród inwestorów. Nie ma w tym nic dziwnego – dach dwuspadowy posiada bowiem wiele zalet prezentując się przy tym klasycznie i estetycznie. Wybierając to rozwiązanie można również wykorzystać dostępną przestrzeń bezpośrednio pod dachem przeznaczając ją na poddasze użytkowe. Jakie zalety posiada dach dwuspadowy i dlaczego warto wybierać projekty domów właśnie z nim?

Klasyka zawsze w modzie, czyli ponadczasowy wygląd dachu dwuspadowego

Dachy dwuspadowe są dobrze znane i chętnie wykorzystywane w polskiej tradycji budowlanej. Są znane od wielu wieków, a ich zalety doceniane przez kolejne pokolenia architektów i inwestorów. Dach dwuspadowy posiada najbardziej klasyczny kształt wśród wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań. Jego wygląd doskonale wpasowuje się w polski krajobraz architektoniczny zapewniając budynkowi uniwersalną bryłę oraz ponadczasowy wygląd. Dach dwuspadowy doskonale komponuje się z klasycznymi bryłami budynków, ale z powodzeniem może być także wykorzystany w bardziej nowoczesnych domach.

Nowoczesne domy mają zazwyczaj mniejsze nachylenie połaci niż ich bardziej tradycyjne odpowiedniki, co pozwala na nadanie im bardziej futurystycznego wyglądu. Ponadto, konstrukcja dachu pozwala także na zagospodarowanie wolnej przestrzeni pod nią w postaci poddasza użytkowego. Dach dwuspadowy posiada zwartą formę, która pozwala na zminimalizowanie strat ciepła oraz pozytywnie wpływa na koszty utrzymania domu w kolejnych latach. Zaletą dachów dwuspadowych jest także łatwość ich wykonania, która doświadczonej ekipie nie sprawia żadnych problemów.

Tradycyjny dach dwuspadowy i jego najważniejsze zalety

Dach dwuspadowy – dlaczego warto go wybrać?

Dachy dwuspadowe cieszą się ogromną popularnością w naszym kraju. Inwestorzy chętnie wybierają projekty domów z nimi ze względu na niską cenę wykonania dachu, który jest jednym z najdroższych elementów konstrukcyjnych całego budynku. Powierzchnia takiego dachu jest stosunkowo mała, a jego prosta forma pozwala na ograniczenie ilości dodatkowych akcesoriów koniecznych do realizacji całego przedsięwzięcia. Prostota wykonania dachu dwuspadowego pozytywnie wpływa z kolei na jakość pracy oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów konstrukcyjnych.

Dach dwuspadowy składa się z dwóch połaci w kształcie prostokątów, które stykają się w biegnącej równolegle do szerokości budynku kalenicy. Ściany boczne budynku w górnej części mają kształt trójkąta, a kąt jego wierzchołka jest uzależniony od stopnia nachylenia połaci. W ścianach szczytowych można umieścić okna i uzyskać w ten sposób doświetlenie poddasza bez konieczności modyfikowania oraz komplikowania projektu samego dachu.

Uniwersalny dach dwuspadowy charakteryzuje się dużym kątem nachylenia, który pozwala na skuteczne odprowadzanie z jego powierzchni wody oraz śniegu, co pozytywnie wpływa na komfort użytkowania budynku oraz trwałość samego dachu. Brak załamań na płaszczyźnie dachu sprawia natomiast, że jego powierzchnia jest praktycznie pozbawiona tzw. słabych punktów, czyli miejsc, w których mogłoby dojść w przyszłości do uszkodzenia powierzchni oraz konieczności dokonania prac naprawczych.