Na czym polega spedycja drobnicowa?
Spedycja drobnicowa to jedna z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych usług logistycznych. Polega ona na przewozie małych ładunków na dowolne odległości. Spedycja drobnicowa może być realizowana w formie krajowej oraz międzynarodowej. Dostarczanie różnego rozmiaru przesyłek wymaga od firm logistycznych dobrej organizacji pracy oraz odpowiedniego planu, który pozwala na optymalizację kosztów spedycji drobnicowej.
Spedycja drobnicowa, czyli problematyka transportu małych ładunków
Spedycja drobnicowa polega na dostarczaniu z miejsca na miejsce towarów o niewielkich gabarytach, które określa się mianem drobnicy. Są to najczęściej produkty znajdujące się w gotowych opakowaniach, których poszczególne elementy mogą zostać przeliczone i zważone. Drobnica może być transportowana pojedynczo lub w specjalnie przygotowanych na czas przewozu opakowaniach zbiorczych, co ułatwia organizację transportu oraz pozwala zaoszczędzić cenne miejsce w pojeździe. Nadawca zwykle płaci za transport drobnicy na podstawie jej wagi.
Spedycja drobnicowa jest bardzo opłacalną pod względem ekonomicznym formą transportu towarów. Doskonale sprawdza się w sytuacji, kiedy do przewiezienia mamy niewielkie partie towarów, która mają trafić do różnych odbiorców. Właściwie przygotowane do transportu towary są bezpiecznie transportowane z miejsca na miejsce oraz mają szansę trafić do odbiorcy docelowego w krótkim czasie. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie towary mogą zostać wysłane transportem drobnicowym. Do wyjątków należą m. in. zwierzęta, żywe rośliny, broń, materiały wybuchowe, żywność, biżuteria oraz inne przedmioty wymagające zapewnienia odpowiednich warunków przewozu.
Upraszczanie spedycji drobnicowej w praktyce
Na ładunek drobnicowy składać się mogą różnego rodzaju przedmioty, które są umieszczone w opakowaniach jednostkowych lub zbiorczych. Ich często nieregularne kształty oraz zróżnicowane gabaryty mogą stwarzać pewne problemy w transporcie zwłaszcza, jeśli są one przewożone wraz z innymi towarami. W większości przypadków w skład drobnicy wchodzą małe przedmioty, które wymagają zachowania szczególnej ostrożności w czasie załadunku, przeładunku, przewożenia oraz rozładunku w magazynie docelowym. Ładunki drobnicowe dzieli się na te posiadające opakowania (np. kartony, skrzynie, worki, beczki itp.) oraz bez opakowania. Znacznie łatwiejsze jest przewożenie towarów posiadających własne opakowanie, gdyż stanowi ono dodatkową ochronę dla zawartości.
Popularna spedycja drobnicowa jest usługą dość problematyczną w realizacji. Jej ogromna popularność sprawia jednak, że firmy logistyczne poszukują nowych rozwiązań, które mają za zadanie ułatwić im realizację usługi oraz zmniejszyć nakłady finansowe. Drobnica jest bardziej czasochłonna i wymagająca w załadunku i rozładunku od popularnych palet. W celu uproszczenia całego procesu firmy logistyczne stosują jednostkowanie, czyli umieszczanie większej ilości towarów w jednym opakowaniu zbiorczym np. na palecie lub w kontenerze. Opakowanie zbiorcze stanowi dodatkową ochronę towarów oraz zabezpiecza je na czas transportu.